Czwartek, 29 października 2020. Imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii

Koncertowa moc klasyki

2019-02-07 12:15:55 (ost. akt: 2019-02-07 11:51:33)

Autor zdjęcia: arch. EOK

Prokofiew, Poulenc oraz Dworzak: te nazwiska wyznaczą przebieg marcowego koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, który odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim.

Już 17 marca z wiolonczeli Magdaleny Bojanowicz, skrzypiec Pauli Preuss i fortepianu Radosława Kurka popłyną dźwięki skomponowane przez wspomnianych mistrzów partytury, którzy przeobrazili kompozytorski świat XIX i XX wieku.

O zdolnościach Sergieja Prokofiewa niech świadczy fakt, że swój pierwszy utwór na fortepian, Galop indyjski, stworzył w wieku pięciu lat, nim jeszcze poznał nuty. Oryginalny styl kompozytora, pełen witalności, śmiałych zestawień akordów, a zarazem liryczny, został określony mianem „prokofiewowskiego” i jego próbkę - Sonatę na skrzypce i fortepian Nr 1 f-moll op. 80 - będziemy podziwiać w Sali Koncertowej.

Utwór Prokofiewa nie będzie jedynym sonatowym akcentem koncertu. Wysłuchamy także Sonaty na wiolonczelę i fortepian Francisa Poulenca. Artysty, który nie bał się eksperymentów kompozytorskich – jego Rapsodie nègre została napisana do słów zaczerpniętych ze zbioru afrykańskich wierszy. Do historii przeszedł zaś jako autor m.in. ekstatycznego Koncertu na organy, kotły i smyczki g-moll, który „choć nasycony sprzecznościami, jest pełen wewnętrznego życia”.

Z kolei o jednym z utworów Antoniego Dworzaka, Koncercie wiolonczelowym h-moll op. 104, Johannes Brahms pisał: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert”. Tym razem zapoznamy się z Triem fortepianowym nr 4 e-moll op. 90 czeskiego kompozytora, znanym również jako Dumky Trio.

17.03.2019, niedziela, 18:00, Sala Koncertowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu.

Wykonawcy: Paula Preuss – skrzypce, Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Radosław Kurek – fortepian
W programie m.in. S. Prokofiew - Sonata na skrzypce i fortepian  Nr 1 f-moll op. 80, F. Poulenc - Sonata na wiolonczelę i fortepian (Cello Sonata), A. Dworzak - Trio fortepianowe nr 4 e-moll op. 90 (Dumky Trio).
Informacja EOK

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB