Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Poznała "amerykańskiego żołnierza". Straciła 2000 euro

2019-02-12 08:56:35 (ost. akt: 2019-02-12 09:00:47)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Kolejna kobieta została oszukana przez osobę podającą się za amerykańskiego żołnierza. Pani, która prowadziła rozmowę z nieznanym mężczyzną o obcojęzycznie brzmiącym imieniu i nazwisku, miała wpłacić 2000 euro na poczet paczki, która to została do niej wysłana. Oczywiście okazało się to oszustwem.

Kobieta nawiązała rozmowę z mężczyzną poznanym na portalu społecznościowym. Przedstawił się jako amerykański żołnierz przebywający w Afganistanie. Kobieta rozmawiała z nim, a ten miał się jej zwierzyć, że chce zamieszkać w Polsce.

Mężczyzna zadeklarował, że prześle jej cały swój dobytek który posiada. Kobieta odebrała wiadomość że paczka już do niej została nadana. Później skontaktował się z nią „międzynarodowy agent” o równie obcobrzmiącym nazwisku. Ten z kolei tłumaczył, że wysłana paczka utknęła i trzeba zapłacić 2000 Euro. Kobieta próbowała dwukrotnie przelać pieniądze w placówkach bankowych na podane konto, ale tam spotkała się z informacją, że może to być oszustwo. Docelowo więc pieniędzy nie przesłała.

Wtedy też miała dostać wiadomości z pogróżkami. Kobiecie podano nowy numer konta i zażądano by wpłaciła pieniądze, grożąc jej. Kobieta zamiast od razu zgłosić się na policję, wpłaciła wspomnianą kwotę w polskiej walucie na podane przez oszustów konto. Nadana przez żołnierza i „międzynarodowego agenta” paczka do tej pory nie nadeszła…

Policjanci ostrzegają szczególnie kobiety przed zawieraniem tego typu znajomości. Już w początkowej fazie, czyli nawiązania znajomości, mają one za cel wyłudzenie pieniędzy.
- Relacja między oszustem a ofiarą jest oparta na emocjach, ale tylko z punktu widzenia ofiary. Oszust po drugiej stronie komputera ma swój cel. Relacja ta może trwać od kilku tygodni do nawet kilka miesięcy. Po tym czasie następuje próba wyłudzenia pieniędzy. I często jest to skuteczna próba. Prezentujemy ten mechanizm, aby ostrzegać przed tym typem oszustwa - informuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fiona #2680623 | 185.25.*.* 13 lut 2019 07:59

  Szkoda ze mieszkania lub domu mu nie oddała nie wiem nawet jak nazwac takiebo bezmozgowca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2680437 | 176.221.*.* 12 lut 2019 19:31

  Oszuści najczęściej wykorzystują chciwość i chęć szybkiego wzbogacenia się tanim kosztem. Reszty nie trzeba komentować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Maggie #2680205 | 78.8.*.* 12 lut 2019 13:16

  O klękajcie narody..... :O Tu nawet nie ma co komentować. Ciemnogród, głupota i naiwność osiągnęły szczyt :D

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz