Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Michał Wawryn z Elbląga nowym prezesem Energa Kogeneracja

2019-02-12 09:33:19 (ost. akt: 2019-02-12 09:41:07)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Elblążanin Michał Wawryn został nowym prezesem Energa Kogeneracja. W latach 204-2016 był dyrektorem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Elblągu.

Michał Wawryn (rocznik 1974) jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2000). W latach 1997 – 2004 był dyrektorem biura poselskiego Wiesława Walendziaka, byłego prezesa Telewizji Polskiej, ministra-członka Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka, posła na Sejm III i IV kadencji. W1998 Michał Wawryn roku rozpoczął pracę w Radzie Miejskiej w Elblągu: mandat radnego pełnił do 2002 roku.

Dwa lata później wyjechał do USA, w ramach stypendium German Marshall Fund, podczas którego realizował indywidualny program dotyczący gospodarki odpadami m.in. w Waszyngtonie i w Seattle. W latach 2006 – 2011 kierował oddziałem giełdowej spółki RUCH S.A. w Gdańsku, odpowiadając m. in. za sprzedaż prasy i towarów pozaprasowych. W latach 2012 – 2014 wchodził w skład zarządów lub pełnił funkcję prokurenta w prywatnych spółkach kapitałowych działających w branżach: energetycznej oraz windykacyjnej. W 2014 roku został dyrektorem MPO w Elblągu. Tę funkcję pełnił przez dwa lata, potem otrzymał propozycję pracy w grupie Energa. Teraz został prezesem spółki.

Energa Kogeneracja (EKO) produkuje ok. 85 proc. energii cieplnej. Pozostałe 15 proc. ciepła dostarcza do domów i firm Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC). Jednak przede wszystkim kotłownie węglowe Energii na ul. Elektrycznej nie spełniają już unijnych wymogów środowiskowych, jakie mają wejść w życie w 2020 roku. Zakład produkuje zbyt duże ilości trujących pyłów i gazów, które są wydzielane do atmosfery. Dlatego Energa musi pilnie zmodernizować swoją instalację. Zakład nie chce jednak wydawać pieniędzy na inwestycję, jeśli nie będzie miał gwarancji, że Elbląg będzie kupował u niego ciepło. Tymczasem sprawa nowej umowy między miastem a EKO nadal pozostaje nierozwiązana.

Na razie Elektrociepłownia Elbląg, należąca do spółki Energa Kogeneracja, przystąpiła do pełnej eksploatacji kotła bloku biomasowego, który został oddany do eksploatacji na początku 2019 roku.

— Cieszymy się, że udało nam się z powodzeniem zakończyć tę inwestycję. To nasz duży sukces. Blok opalany biomasą zapewnia mieszkańcom ekologiczne ciepło i dostarcza parę technologiczną na potrzeby Browaru Elbląg. Dzięki naszemu zaangażowaniu i zakończonej z powodzeniem optymalizacji kotła biomasowego, Blok energetyczny będzie pracował jeszcze wydajniej i stabilniej niż do tej pory – mówi cytowany na stronie internetowej firmy Krzysztof Żochowski, Wiceprezes Zarządu Energa Kogeneracja. – Zoptymalizowany blok BB20p podniesie również komfort życia mieszkańców Elbląga, między innymi przez polepszenie jakości powietrza.

Blok biomasowy wybudowano w 2014 roku. Inwestycja kosztowała ponad 200 mln złotych.
opr. as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB