Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

One Billion Rising. W Walentynki zatańczą przeciwko przemocy

2019-02-12 10:30:45 (ost. akt: 2019-02-13 12:52:08)
Akcja „One Billion Rising czyli Nazywam się miliard”

Akcja „One Billion Rising czyli Nazywam się miliard”

Autor zdjęcia: arch. orgaznizatorów

W czwartek 14 lutego mieszkańcy Elbląga zatańczą w holu Światowida przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. To międzynarodowa akcja One Billion Rising.

One Billion Rising odbywa się w tym samym czasie na całym świecie. Ludzie tańczą do tej samej piosenki, która mówi o sprzeciwianiu się przemocy. W Elblągu akcja odbędzie się w holu Światowida początek o godz. 17.

— Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo, byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by gwałtownie domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą raz na zawsze zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie. Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. Miliard kobiet — informują organizatorzy wydarzenia.

"One Billion Rising zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler. Autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa po fali gwałtów w USA w 2011 roku.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB