Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Uczcili bohaterstwo żołnierzy Armii Krajowej [zdjęcia]

2019-02-14 15:30:00 (ost. akt: 2019-02-14 15:46:20)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

W czwartek (14.02) w Elblągu odbyły się uroczystości upamiętniające powstanie Armii Krajowej.

Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego z udziałem m.in. władz miasta, parlamentarzystów, samorządowców i kombatantów.
Odczytano przesłanie do uczestników uroczystości od ks. infułata Mieczysława Józefczyka, żołnierza Armii Krajowej.

— Przed 77 laty nikt nie spodziewał się, że Polska zostanie z obu stron, przez obu sąsiadów zostanie napadnięta i zmiażdżona. Cios ze wschodu był bardziej zdradziecki, bowiem w ogóle nie spodziewany. Obaj najeźdźcy zgodnie stwierdzili, że z narodem Polskim im nie po drodze, więc trzeba go poniżyć, upodlić, a jego elity wymordować. Dziesiątki tysięcy oficerów zamordowano na wschodzie, tysiące innych uwięziono w niemieckich obozach, tysiące padło w bitwach.... A jednak naród Polski potrafił dać opór hitlerowskiemu okupantowi, działały tajne, polskie szkoły, wyższe uczelnie, tajna administracja, powstawały oddziały zbrojne — napisał m.in. ks. Mieczysław Józefczyk.

Wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak podkreślił, że Armia Krajowa, to formacja, która po wrześniu 1945 roku kontynuowała walkę z okupantem i niosła Polakom nadzieję na wolność.

— Armia Krajowa była fenomenem w skali Europy, bo w żadnym z okupowanych krajów nie powstała tak dobrze zorganizowana struktura. Działania AK były wymierzone w osłabienie hitlerowskiego okupanta: to przede wszystkim sabotaż, dywersja, działania partyzanckie i wreszcie cel główny, czyli zorganizowanie zwycięskiego powstania powszechnego — mówił Janusz Nowak.
Delegacje pod pomnikiem Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego złożyły kwiaty i wieńce, odegrano hymn państwowy, była też salwa honorowa.

Armia Krajowa powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB