Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Na sesji nadzwyczajnie o ławnikach

2019-02-22 10:36:12 (ost. akt: 2019-02-22 10:40:23)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W uzupełniających wyborach na ławników do Sądu Okręgowego w Elblągu zgłosiło się 17 chętnych. O tym, czy rozpoczną oni pracę zadecydują elbląscy radni, podczas nadzwyczajnej sesji, w czwartek 28 lutego.

W tym roku okazało się, że w Elblągu trzeba będzie przeprowadzić uzupełniające wybory na ławników w kadencji 2016-2019. Obecnie elbląski sąd posiada 60 ławników. Ale ta liczba jest niewystarczająca z uwagi na ilość wpływających spraw i przepisy.

— Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu wystąpił więc z wnioskiem do Rady Miejskiej w Elbląg o dokonanie uzupełniających wyborów ławników sądowych do Sądu Okręgowego – 17 osób, w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy – 3 osoby — wyjaśnia w uzasadnieniu projektu uchwały wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz.

Czy wszystkie 17 wakatów uda się obsadzić?. O tym zadecydują elbląscy radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, w czwartek 28 lutego. To ostatni dzień, w którym zgodnie z przepisami można przeprowadzić wybory na ławników.

Ławnikiem może zostać osoba w wieku od 30 do 70 lat, o nieskazitelnym charakterze. Musi być to osoba zatrudniona, która prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Musi też wykazać się dobrym stanem zdrowia i wykształceniem co najmniej średnim. Ławnikami nie mogą być m.in. żołnierze, duchowni, radcy prawni, policjanci i adwokaci.

Jesienią odbędą się ponowne wybory ławników na kadencję 2020-23.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB