środa, 24 lutego 2021. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Coraz bliżej do budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. "Wpłynęło ponad tysiąc pytań w tej sprawie"

2019-02-27 14:11:28 (ost. akt: 2019-02-27 14:13:49)

Autor zdjęcia: Urząd Morski w Gdyni

15 kwietnia ma nastąpić otwarcie ofert w przetargu na wybór firmy, która zbuduje kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

W ubiegłym tygodniu niedaleko miejscowości Nowy Świat, zakończyła się wycinka ok. 10 tysięcy drzew, głównie sosen, które nasadzono w pasie mierzei po II wojnie światowej. To pierwsze, tzw. prace porządkowe, które są wstępem do inwestycji związanej z budową kanału żeglugowego w tym miejscu.

— Prace zostały przeprowadzone szybko i sprawnie, bez większych problemów. Zadbaliśmy o ekologię: cenna roślinność z tego terenu, który był wycinany została zabezpieczona, ogrodzona i teraz będzie przeniesiona w inne miejsca i tam na tych terenach dopiero odtworzona. Ptaki dopiero przylatują, a więc gniazdowanie będzie na okolicznych terenach — mówił poseł Jerzy Wilk (PiS), podczas konferencji prasowej w środę (27.02). — Myślę, że wszystkie procedury zostały zachowane i ani Komisja Europejska ani ekolodzy nie powinni mieć żadnych wątpliwości. Pracuję w Komisji Gospodarki Morskiej i na bieżąco będę informował o stanie tej inwestycji.

Jak wskazuje poseł Wilk do Komisji Europejskiej udała się także ekipa urzędników z Ministerstw Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie przekopu. W ubiegłym tygodniu KE zaniepokojona m.in. szybką wycinką drzew na mierzei zażądała wyjaśnień od strony polskiej, która jeszcze w styczniu przesłała do Brukseli dokument z decyzji środowiskowej wraz z argumentami przemawiającymi za budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

— Dokumentacja liczyła ponad 600 stron. Wierzę, że nikt nam nie będzie przeszkadzał w realizacji tej inwestycji — mówi poseł Wilk.

I dodaje, że na 15 kwietnia zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na wybór firmy, która zbuduje kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. — Jest ogromne zainteresowanie samą inwestycją, a do Urzędu Morskiego wpłynęło ponad tysiąc zapytań. 15 kwietnia ma być otwarcie ofert i wierzę w to, że zostanie w tym czasie wyłoniona firma, która będzie realizowała przekop — mówił Jerzy Wilk.

Tymczasem Federacja Rosyjska planuje na swojej części wału mierzei zbudować m.in. luksusowe spa wraz z delfinarium. O planach przemiany niezamieszkałych terenów w wysokiej klasy kurort mówił w ubiegły piątek na konferencji prasowej deputowany rosyjskiej Dumy i były mer Kaliningradu Aleksander Jaroszuk. — Cieszymy się z planów Rosjan, ale na pewno nasza inwestycja nie przeszkodzi w realizacji ich planów – mówi Jerzy Wilk.

Poseł Wilk jest także spokojny o zbliżający się sezon turystyczny na Mierzi Wiślanej. Ten - jak podkreśla - w tym roku będzie niczym niezakłócony.
— Prace będą tak przeprowadzane, żeby turyści mogli swobodnie dojechać do Krynicy Morskiej. W pierwszej części będą prowadzone prace na wydmie, a przejazd na mierzeję będzie swobodny przez cały sezon turystyczny. Dopiero po sezonie rozpoczną się kolejne etapy związane z budową śluz i mostów — mówi.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Budowa kanału potrwa do 2022 roku, a jej koszt wyniesie ok. 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.
as


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mazur #2691292 | 79.124.*.* 3 mar 2019 13:34

  Rosjanie z jednej strony drą japy o ekologii a jednocześnie na swojej części Mierzei chcą budować luksusowe SPA - godna ,, podziwu '' ta ich walka o ,,ekologię ''

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2689291 | 83.9.*.* 27 lut 2019 15:58

  Bezsens ekonomiczny, kosztowna fanaberia...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tak trzymać #2689250 | 31.6.*.* 27 lut 2019 15:07

   Realizować szybko i sprawnie, nie patrzeć na sługusów niemieckich i rosyjskich, co starają się torpedować wszelkie inwestycje umacniające i uniezależniająca Polskę. Ps. nie będę głosował na PiS... PO/PSL też.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz