środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Radni wybrali ławników sądowych

2019-02-28 15:30:50 (ost. akt: 2019-02-28 15:33:59)
Ławnicy sądowi zostali wybrani przez elbląskich radnych w tajnym głosowaniu

Ławnicy sądowi zostali wybrani przez elbląskich radnych w tajnym głosowaniu

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W czwartek (28.02) na nadzwyczajnej sesji elbląscy radni wybrali ławników sądowych w wyborach uzupełniających.

W Elblągu trzeba było przeprowadzić uzupełniające wybory na ławników w kadencji 2016-2019. Obecnie elbląski sąd posiada 60 ławników. Ale ta liczba jest niewystarczająca z uwagi na liczbę wpływających spraw i przepisy. Dlatego Prezes Sądu Okręgowego wystąpił z wnioskiem do Rady Miejskiej o dokonanie uzupełniających wyborów ławników sądowych. Potrzeba było 17 osób, w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy 3 osoby.

Ostatecznie zgłosiło 16 chętnych i jeden kandydat do sądu pracy. Kandydaci na ławników byli zgłaszani przez organizacje społeczne lub grupę 50 mieszkańców, musieli także spełnić szereg wymogów formalnych, m.in. być w w wieku od 30 do 70 lat i posiadać nieskazitelny charakter. Kandydaci musieli także uzyskać opinię komendanta wojewódzkiego policji oraz zespołu powołanego przez Radę Miejską.

Bo to elbląscy rajcy zadecydowali o ich wyborze podczas nadzwyczajnej sesji w czwartek (28.02). W tajnym głosowaniu radni wybrali jednego ławnika do sądu pracy i 14 spośród 15 kandydatów do pozostałych sądów. Pod jedną z kandydatur zebrano bowiem zbyt mało podpisów.

— W drugim przypadku do dzisiaj nie wpłynęła do nas opinia komendanta wojewódzkiego policji — mówił radny Marek Osik, który przewodniczył pracom zespołu powołanego przez Radę Miejską.

Ławnikami zostali: Paweł Zankowicz (do sądu pracy), Dariusz Bocian, Edyta Graca, Aleksander Jurec, Barbara Kamińska, Anna Klińska, Renata Krzyczkowska, Izabela Kukuć-Falatyk, Katarzyna Nowak, Ryszard Nowak, Teresa Nowak, Wiesław Pałka, Jerzy Pędzisz, Jadwiga Sokołowska oraz Iwona Ziajka. Za podjęciem tej uchwały było 22 radnych.

Jesienią odbędą się ponowne wybory ławników na kadencję 2020-23.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB