Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Polacy wierzą w przekop Mierzei Wiślanej

2019-03-01 09:34:08 (ost. akt: 2019-03-01 09:41:52)
Kadr z filmu promocyjnego

Kadr z filmu promocyjnego

Autor zdjęcia: Urząd Morski w Gdyni

44 proc. Polaków popiera przekop Mierzei Wiślanej. 36 proc. jest temu przeciwnych, a 10 proc. nie ma zdania – wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej". Tymczasem 15 kwietnia zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na budowę kanału żeglugowego w Nowym Świecie.

Przekop ma zwolenników przede wszystkim w małych miejscowościach. Badanie wykazało pewną prawidłowość: im większe miasto, tym mniej entuzjastów. Podobnie z wykształceniem: im wyższe, tym sceptycyzm respondentów rósł — wynika z raportu.

Najmniej entuzjastów przekop ma na Pomorzu. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk odwołał się od decyzji środowiskowej w sprawie przekopu, a przeciwko budowie kanału w Nowym Świecie protestują m.in. mieszkańcy Krynicy Morskiej, którzy obawiają się, że przekop odstraszy odwiedzających tę miejscowość turystów. A turystyka jest ich głównym źródłem utrzymania.

Obawy Kryniczan stara się rozwiewać poseł Jerzy Wilk (PiS), który w ubiegłą środę podczas konferencji prasowej zapewniał, że w tym roku sezon turystyczny na mierzei będzie niczym niezakłócony.

— Prace będą tak przeprowadzane, żeby turyści mogli swobodnie dojechać do Krynicy Morskiej. W pierwszej części będą prowadzone prace na wydmie, a przejazd na mierzeję będzie swobodny przez cały sezon turystyczny. Dopiero po sezonie rozpoczną się kolejne etapy związane z budową śluz i mostów — mówił poseł Wilk.

Na 15 kwietnia zaplanowano otwarcie ofert w przetargu na wybór firmy, która zbuduje kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Budowa kanału potrwa do 2022 roku, a jej koszt wyniesie ok. 880 milionów złotych i w całości będzie pokryty z budżetu państwa.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. on #2690640 | 78.88.*.* 1 mar 2019 20:16

    ...najlepiej zapytać polityków z UE, przecież oni tu mieszkają i wszystko wiedzą najlepiej...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. eg #2690338 | 5.173.*.* 1 mar 2019 11:08

    Dlaczego nie zapytano mieszkańców gmin nadzalewowych? Oczywiście że Pomorzanie będą przeciwni. Oni są z innego woj

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz