środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Młodzi wybierają Europę [zdjęcia]

2019-03-06 12:10:39 (ost. akt: 2019-03-06 12:20:26)
Uczniowie ZST-I wzięli w środę (6.03) udział w warsztatach przybliżających tematykę Unii Europejskiej

Uczniowie ZST-I wzięli w środę (6.03) udział w warsztatach przybliżających tematykę Unii Europejskiej

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się Europa? Jakie są najważniejsze obszary działania UE? I dlaczego warto wybrać się do urn podczas majowych wyborów do europarlamentu? To tyko niektóre z pytań, które padły na zajęciach organizowanych przez Fundację Schumana w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu.

Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego, a w raz z nimi rośnie zainteresowanie udziałem w głosowaniu najmłodszych wyborców. Niestety młodzi ludzie, w przedziale wieku między 18 a 24 lata świadomie rezygnują z udziału w wyborach ze względu na przekonanie, że „ich głos nic nie zmieni”, czy na brak zainteresowania polityką.

Dlatego specjaliści z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie od kilku miesięcy wdrażają projekt „Wybieram swoją Europę, w trakcie którego zachęcają młodych do zaangażowania się w działania profrekwencyjne i rozmawiają o tym, jak udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego może wpłynąć na ich codzienność.

W środę (6.03) trenerzy z Fundacji Schumana z cyklem 45-minutowych warsztatów odwiedzili Zespół szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu, które przeprowadzili w trzech klasach. — Z naszych badań i sondaży wynika, że młodzież jest tą grupą, która najrzadziej bierze udział w wyborach. A przekonać te osoby, które nie widzą sensu, aby pójść zagłosować, to zadanie niezwykle trudne. Dlatego chcemy uczniom pokazać, że europarlament zajmuje się ogromną częścią obszarów naszego życia, które bezpośrednio wpływają na to, jak możemy funkcjonować w polskim społeczeństwie — mówi Marta Jurczak, koordynatorka projektu.

Warsztaty przeprowadzone zostały w formie swobodnej rozmowy między trenerkami, a uczniami i wspólnej pracy w grupach. Uczniowie między innymi pogrupowali obszary działania szczególnie bliskie UE i wskazywali, które są dla nich najważniejsze: wzmocnienie praw zatrudnionych, łatwość podróżowania, pokój i bezpieczeństwo w Europie, a także rozwój infrastruktury.

Wspólne głosowanie przyniosło zaskakujące wnioski.

— Tak głosują europosłowie w parlamencie. Też się kłócą, jak Wy w trakcie pracy, dyskutują i spierają. Po majowych wyborach wyślemy do Brukseli 52 europosłów, a Polska będzie w Unii Europejskiej piątym, największym krajem. Może zatem warto pójść do urn 26 maja i wybrać tych, którzy będą naszymi najlepszymi przedstawicielami — mówiła uczniom Marta Jurczak.

Forma i treść pogadanki bardzo przypadła do gustu czwartoklasistom z ZST-I w Elblągu.

— W ogóle nie czułem, że mam jakiś przymus nauki. Gdyby nie te warsztaty w ogóle ominąłbym wybory 26 maja. A teraz znajdę chwilę czasu i zapoznam się szerzej z tym tematem. Tym bardziej, że to będą pierwsze wybory, w których będę miał prawo głosu. I chyba warto go rozsądnie wykorzystać — mówi Maciej Inorowicz z klasy maturalnej ZST-I.

— Wielu z nas zapamiętuje bardzo dużo z obrazków, więc jeśli się na nie patrzymy, to wtedy normalizuje się nam ten świat Unii i to, jakie warunki powinniśmy spelniać, by do tego świata należeć. Musimy zacząć zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawo wyborcze i jak ważne jest tu nasze zdanie, bo to tak naprawdę nasza przyszłość — dodaje Patryk Pieczarka.

— Wybory to w pewnym sensie nasz obowiązek. Jeśli chcemy mieć coś w Polsce, a większość mamy ze środków unijnych no to musimy wybrać ludzi, którzy będą działać w naszym interesie. A nie takich ludzi, jak swego czasu pewien polski polityk, który jedyne co robił w europarlamencie to awanturę i pośmiewisko z nas na arenie między narodowej — kończy Krzysztof Baranowski.
Aleksandra Szymańska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB