Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Światowid zaprasza na przesłuchania

2019-03-12 11:56:17 (ost. akt: 2019-03-12 12:00:07)

Autor zdjęcia: nadesłane

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” przed jury prezentują się recytatorzy oraz wykonawcy piosenki poetyckiej. Wstęp na przesłuchania jest otwarty dla publiczności.

— Nasz Festiwal jest konkursem dla osób, które stają do twórczej rywalizacji, by wyrazić swą artystyczną i ludzką wrażliwość oraz pokazać swoje warsztatowe predyspozycje — mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, które od 23 lat organizuje OFSS „…czy to jest kochanie?”. - Główny nacisk kładziemy na prezentację i promocję zdolnych ludzi, którzy kochają słowo, na konfrontację ich umiejętności.

Występy oceniać będą Konrad Dworakowski - reżyser i aktor, dyrektor Teatru „Pinokio” w Łodzi, Iwona Loranc - piosenkarka i aktorka związana z Teatrem „Buffo” i Monika Kowalczyk-Kogut - instruktor teatralny i recytatorka, dyrektor Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Prezentacje konkursowe w kategorii recytacja rozpoczną się w sobotę, 23 marca, o godzinie 10.00 na „Scenie na Piętrze” i potrwają do godziny 15.00. Również w sobotę, od godziny 17.00 do 20.00 w Dużej Sali Kina Światowid prezentować się będą wykonawcy piosenki poetyckiej.

— Warto przyjść i posłuchać, zobaczyć, jak można interpretować teksty, a także jak umiejętnie je wybrać – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu. – Uczestnicy przyjadą do nas m.in. z Wrocławia, Torunia, Warszawy, Częstochowy czy Lublina. Wielu z nich, mówię tu o kategorii piosenka poetycka, wykona utwory do słów własnego autorstwa, własne kompozycje, ale pojawią się też wykonania np. wierszy Zbigniewa Herberta.

W repertuarze uczestników znalazły się nazwiska "poetów piosenki" - Osieckiej, Młynarskiego czy Kaczmarskiego – ale są także utwory Kazika Staszewskiego, Waglewskich czy Ciechowskiego z Republiki. W recytacji dominuje klasyka, jak Szymborska, Różewicz czy Tuwim.

— Podczas gali, w której udział biorą zwycięzcy przesłuchań, w tym roku wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko – dodaje Aleksandra Bednarczuk. — Artystka wykona piosenki do własnych tekstów z najnowszej płyty „Malinowa”, która - przypomnę - otrzymała nagrodę muzyczną Fryderyk 2019 za Album Roku w kategorii Muzyka Poetycka, a Maciej Muraszko w kategorii kompozytor i producent albumu.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?" odbędzie się w dniach 23-24 marca w Elblagu. Na przesłuchania uczestników wstęp jest wolny, biletów na koncert galowy już nie ma w sprzedaży.
CSE Światowid

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB