Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Użytkowanie własności ma być tańsze. Prezydent proponuje bonifikatę 60 procent

2019-03-16 08:38:21 (ost. akt: 2019-03-16 08:44:10)
Elbląg / panorama miasta

Elbląg / panorama miasta

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Prezydent chce zaproponować Radzie Miejskiej, by bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność wynosiły 60 procent. To mniej niż proponowali w swojej interpelacji radni Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi zmienia się w prawo własności tych gruntów. Za przekształcenie musimy jednak zapłacić - jednorazowo bądź w ratach. Wiele miast wprowadziło z tego tytułu bonifikaty dla swoich mieszkańców. Radni z klubu PiS już kilka miesięcy temu zaproponowali, by takie upusty w naszym mieście wynosiły 90 procent. Do tej propozycji w piątek (15.03) odniósł się prezydent Witold Wróblewski na konferencji prasowej.

— Wzorem innych miast jak Kraków Olsztyn, Łódź, Bydgoszcz czy Słupsk proponujemy bonifikatę w wysokości 60 proc. Upust w takiej wysokości jest wsparciem ze strony miasta, ale nie zmniejsza dochodów w drastyczny sposób, jak miałoby to miejsce w przypadku 90 procent — mówił prezydent Wróblewski.

Z wyliczeń urzędników wynika, że szacowane dochody z opłat za przekształcenie, które miasto uzyskałoby w ciągu 20 lat (2019 - 2038) wyniosłyby 60 mln zł. Gdyby wprowadzono 90 procentową bonifikatę, zmalałyby one o ponad 48 mln zł. W przypadku bonifikaty w wysokości 60 proc. miasto straciłoby 33 mln zł dochodu.


Prezydent swoją propozycje przedstawi do rozważenia radnym na najbliższą sesję w marcu. Jeśli projekt zostanie on przyjęty, 60. procentowy upust będzie obowiązywał tylko w 2019 roku, w kolejnych latach będzie się on sukcesywnie zmniejszany o 10 proc. Z bonifikaty będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają jednorazowej opłaty za przekształcenie.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB