Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

W Elblągu o matczyną emeryturę wystąpiło już ponad 750 osób

2019-03-20 15:00:41 (ost. akt: 2019-03-20 15:09:55)

Autor zdjęcia: pixabay

Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni od wprowadzenia rządowego programu "Mama 4 plus" ponad 750 elblążan złożyło wnioski o tzw. matczyną emeryturę. Zainteresowanie programem jest ogromne, o czym świadczy nie tylko ilość złożonych wniosków ale także ilość klientów odwiedzających placówki ZUS.

Od 1 marca 2019 r. ruszył program Mama 4+. Celem rodzicielskiego świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Program obejmuje, matki, które ukończyły 60 rok życia oraz urodziły i wychowały tylko wychowały co najmniej czworo dzieci. W wyjątkowych przypadkach, np. gdy matka umrze lub porzuci dzieci, skorzystać z niego będą mogli również ojcowie, po osiągnięciu 65 lat.

Zakłady Ubezpieczeń Społecznych z całej Polski przyznają, że zainteresowanie świadczeniem jest ogromne. Placówki ZUS z województwa warmińsko-mazurskiego w tej sprawie odwiedziło ponad 7 tysięcy osób, a wnioski złożyło 2400 świadczeniobiorców. Wśród nich było dwóch ojców. Także w elbląskim oddziale ZUS kobiety pytają o matczyną emeryturę. — Tutaj, do 15 marca wnioski złożyło 756 osób. Wydano już 226 decyzji, a 2670 klientów skorzystało z porad odnośnie tego świadczenia — mówi Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Jakie są warunki otrzymania tego świadczenia? Przede wszystkim trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. — "matczyna emerytura" przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie jego pobierania. Ośrodek interesów życiowych musi być na terytorium Polski przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia). Należy również posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce — dodaje Anna Ilukiewicz.
as
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB