środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Spotkanie z żołnierzami Mission Command Element

2019-03-21 12:14:21 (ost. akt: 2019-03-21 12:18:29)

Autor zdjęcia: nadesłane

Przedstawiciele Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód obserwowali szkolenie Mission Command Element - jednostki dowodzenia szczebla dywizyjnego U.S. Army Europe stacjonującej w Poznaniu.

Ppłk Michał Kuraczyk, wraz z grupą oficerów z Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (WDP-W), odwiedził żołnierzy Mission Command Element (MCE), którzy szkolą się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Podczas wizyty żołnierze DWDP-W mieli, m.in., możliwość zapoznać się z organizacją stanowiska dowodzenia. Rozmawiali również na temat współpracy między wielonarodową dywizją a, stacjonującymi na co dzień w Poznaniu, żołnierzami amerykańskimi.

W ramach dowództwa w Poznaniu stacjonuje ponad 100 żołnierzy amerykańskich oraz kilkadziesiąt jednostek sprzętu. Dowództwo to stanowi pośredni element dowodzenia ponad 5 tysiącami przedstawicieli sił zbrojnych USA prowadzących dwustronne operacje szkoleniowe i wielonarodowe ćwiczenia w tej części Europy.

Obecność EDM w Poznaniu wzmacnia zdolność do współdziałania sił zbrojnych USA i Polski oraz innych sojuszników w celu udzielenia sprawnej i szybkiej odpowiedzi na wszelkie wrogie działania wobec Polski i innych sojuszników w regionie. Siły Zbrojne RP ściśle współdziałają z tym amerykańskim dowództwem w Polsce. Realizowana jest szeroka współpraca w ramach struktur dowodzenia m.in. z Wielonarodową Dywizją Północny-Wschód w Elblągu.
mjr Dariusz Guzenda

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB