Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Środowiskowy Dom Samopomocy ma nową siedzibę " Jakby się nam otworzyło niebo nad głową"

2019-03-26 12:25:10 (ost. akt: 2019-03-27 11:30:32)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W budynku na ul. Zamkowej 16 wcześniej była szkoła, dziś spokojną przystań i opiekę znajdują tu podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy nr 3. Zamkowa to także nowy adres Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności MOPS.

Przez 16 lat Środowiskowy Dom Samopomocy Filia nr 3 dla chorych psychicznie funkcjonował przy ul. Winnej, w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Świetna lokalizacja w centrum Elbląga nie współgrała jednak z bardzo ograniczonymi możliwościami lokalowymi, jakimi dysponował sam budynek.

Szansa dla kadry i podopiecznych ŚDS pojawiła się wraz z ... reformą oświaty. Po likwidacji gimnazjów w naszym mieście pozostały m.in. wolne budynki, jak ten przy ul. Zamkowej 16. Wcześniej zasiedlany przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych, od września 2018 roku stał pusty, bowiem żacy i kadra nauczycielska przenieśli się do zwolnionego budynku po dawnym Gimnazjum nr 2, na ul. Robotniczą.

— A dla nas jakby otworzyło się niebo — mówi Krystyna Grzybicka, dyrektor ŚDS. — Na Winnej mieliśmy ledwo 530 metrów kwadratowych do dyspozycji: tutaj powierzchnia jest dwa razy większa. Do tego mamy piękne, przestronne sale rehabilitacyjne i do terapii, świetlicę, aulę do muzykoterapii, piękne patio przed domem, a także boisko, gdzie nasi podopieczni mogą realizować się sportowo. Przenieśliśmy się tu na początku marca po odświeżeniu niektórych sal. Moi podopieczni będą mogli się tu rozwijać i spełniać marzenia.

W ŚDS na ul. Zamkowej 16 z wszelkich form pomocy będzie mogło skorzystać 45 podopiecznych Domu.

— Te obiekty będą służyły osobom, które z różnych względów borykają się z problemami, trudnościami, chorobami i samotnością. W tym domu mogą się spotkać z profesjonalną opieką i rodzinną atmosferą, bo taka jest idea ŚDS-ów. W naszym województwie mamy ich łącznie 68. To w nich osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami mogą spotykać się i uczestniczyć w terapii — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — ŚDS są w całości finansowane przez budżet państwa. Kwota na jednego uczestnika to 1700 zł, a jeśli uczestnik dodatkowo ma sprzężone niepełnosprawności czy autyzm to ta kwota jest jeszcze wyższa. W konsultacjach jest także ustawa zaproponowana przez prezydenta RP, która będzie umożliwiała skoordynowaną działalność jeśli chodzi o pomoc społeczną i pełną integrację środowiska.

Zamkowa 16 to także nowy adres Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

— Rocznie wydajemy ponad 3 tysiące orzeczeń, ponad tysiąc legitymacji i ponad 500 sztuk kart parkingowych. Wcześniej urzędowaliśmy na trzecim piętrze w sześciu pokojach, do którego prowadziły wąskie korytarze — mówi Beata Kulesza, dyrektor MOPS w Elblągu. — Teraz nasza nowa siedziba w całości jest przystosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami, zlikwidowano bariery architektoniczne, a my świadczymy pracę na ponad 270 metrach kwadratowych.

— Było dużo dyskusji, na co ten obiekt przeznaczyć. Podkreślałem, że w tej kadencji będę się starał mocniej wspierać działania związane z polityką społeczną i tzw. działaniami miękkimi, które dotyczą mieszkańców. Zamkowa 16 to pierwsze z tego typu działań. W kolejnym kroku stworzymy centrum weterana i seniora, dla potrzeb osoļ starszych, których w społeczeństwie jest coraz więcej. Oni bowiem wymagają większej troskliwości i opieki — kończy Witold Wróblewski prezydent Elbląga.
as


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gosc #2792354 | 94.254.*.* 17 wrz 2019 18:23

    50 pensjonariuszy 8 pracownikow kiedys kierownik a teraz dyrektor po cie tworzy takie sztuczne twiry zeby ktos na gorze sobie zarobil

    ! - + odpowiedz na ten komentarz