Zakaz zbierania ślimaka winniczka na Warmii i Mazurach

2019-04-02 09:25:35(ost. akt: 2019-04-03 11:27:27)

Autor zdjęcia: Dorota Mikłaszewicz

W zawiązku ze spadkiem populacji ślimaka winniczka oraz przeprowadzeniem badań, w tym sezonie wprowadzono zakaz zbierania ślimaków na terenie naszego województwa.
Ślimak winniczek Helix pomatia podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Można go zbierać tylko przez kilka tygodni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Do zbioru dopuszczone są wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. Żeby w zgodzie z prawem zbierać winniczki do celów przetwórstwa spożywczego, należy mieć zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Wyniki porównawczych badań rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka w województwie warmińsko-mazurskim, prowadzonych w latach 2016, 2014, 2005-2006, wykazały zmniejszenie się liczby stanowisk występowania i zagęszczenia ślimaka. Procentowy udział osobników o wymiarach muszli powyżej 30 mm średnicy wyniósł średnio 68%, natomiast udział ślimaków największych, o średnicy muszli powyżej 37 mm, wynosił zaledwie 0,3%.

Powyższe wyniki jednoznacznie wskazały na osłabienie populacji ślimaka winniczka w województwie warmińsko-mazurskim i konieczność jej ochrony. Jak wskazują wyniki prowadzonego w 2016 r. monitoringu, podobnie jak w latach poprzednich, nadal istotnym zagrożeniem dla ślimaka winniczka są działania ludzkie, powodujące trwałe przekształcenia preferowanych siedlisk (łąki, nieużytki, pobocza dróg, brzegi wód, zakrzaczenia), prowadzące do pogarszania się panujących w nich warunków lub definitywnie wykluczających bytowanie ślimaka. Zgodnie z wynikami uprzednio realizowanych badań konieczne jest monitorowanie parametrów populacji ślimaka winniczka okresowo, w cyklu co trzy lub cztery lata.

W 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, zrealizuje kolejne badania dotyczące rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka w województwie warmińsko-mazurskim. Wykonanie badań umożliwi porównanie wyników uzyskanych bezpośrednio przed i w okresie zaprzestania zbierania, a także pozwoli na realną ocenę obecnego stanu populacji tego gatunku. Dla zachowania obiektywności badań nie jest możliwe jednoczesne ich prowadzenie i pozyskanie ślimaka.
Źródło: olsztyn.rdos.gov.pl