Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

9. rocznica katastrofy smoleńskiej. "Pamiętamy i nadal będziemy pamiętać" [zdjęcia]

2019-04-10 14:40:38 (ost. akt: 2019-04-11 12:58:45)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych rozpoczęły się dzisiaj (10.04) obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Elblągu.

Do katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

W Elblągu główne uroczystości rocznicowe katastrofy pod Smoleńskiem odbyły się pod Krzyżem Katyńskim, gdzie odegrano hymn państwowy. Głos zabrali także przedstawiciele samorządu.

— Zginęły osoby, które z wielkim zaangażowaniem służyły Polsce. Dla każdego z nas wiadomość o katastrofie była przeżyciem tragicznym i bolesnym. Wiele tych osób znaliśmy osobiście, z wieloma współpracowaliśmy. Ofiary katastrofy były osobami publicznymi. W jednej chwili odeszli od nas ludzie, którzy tworzyli nasze państwo i pracowali dla dobra wspólnego. Losy delegacji do Katynia splotły się w dramatyczny sposób z losami ofiar, które zginęły w 1940 roku w lesie katyńskim — mówił Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga. — I tak, jak wówczas, tak przed dziewięciu laty Ci, którzy zginęli, pozostawili w kraju swoich bliskich, rodziny, przyjaciół i współpracowników. Pozostał po nich także dorobek i wciąż żywa nasza pamięć. Ich wyrazem są dzisiejsze uroczystości, tu pod Krzyżem Katyńskim, będącym symbolem pojednania i znakiem pamięci wielu bolesnych wydarzeń, których doświadczyła nasza Ojczyzna. Właśnie tu spotykamy się, by oddać hołd wszystkim ofiarom katastrofy: tym gestem chcemy pokazać, że pamiętamy i nadal będziemy pamiętać o dokonaniach tych osób, ich działalności oraz zaangażowaniu w sprawy naszej Ojczyzny.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty i wieńce, zapłonęły znicze.
as


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB