środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Fontanna posadzkowa już działa. Pozostałe trysną wodą na majówkę

2019-04-19 11:06:40 (ost. akt: 2019-04-19 11:37:11)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach. Posadzkowa, na placu katedralnym już działa, a na majówkę uruchomiona zostanie fontanna znajdująca się na popularnym "pigalaku" oraz zabytkowa fontanna na placu słowiańskim.

Fontanna posadzkowa od kilku lat pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów skweru katedralnego na elbląskiej starówce. Na tym obiekcie nie obowiązuje zakaz kąpieli i w letnie dni nie brakuje tu dzieci, którzy chętnie pluskają się w jej strumieniach. Fontanna posadzkowa w tym sezonie przeszła już pierwsze próby uruchomienia. — Przebiegły one pomyślnie i w tym roku, wyjątkowo wcześnie, ale fontanna rozpoczęła już swoją pracę — mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Elbląga.

W sezonie fontanna posadzkowa będzie czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9 do 22, a od piątku do niedzieli w godzinach od 9 do północy. Warto przypomnieć, że ten obiekt pracuje na różnych wysokościach strumieni wody i dzięki efektom świetlnym mieni się wieloma kolorami. W sezonie w godzinach od 9 do 17 fontanna będzie pracowała na niskich strumieniach wody, by po południu prezentować wodotryski dochodzące nawet do 3 metrów wysokości. Na fontannie nie zabraknie także pokazów z efektami świetlnymi.

Mimo, że elblążanie: ci młodsi, ale też nieco starsi, jak co roku będą mogli do woli korzystać z uroków fontanny posadzkowej, urzędnicy proszą aby
zachować szczególną ostrożności na mokrej posadzce i nie wrzucać w szczeliny fontanny drobnych śmieci: papierków i niedopałków papierosów. — W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci — dodaje Joanna Urbaniak.

Na majówkę trysną zaś strumienie wody w fontannach na "pigalaku" przy ul. 1 Maja i na Placu Słowiańskim. Do napełnienia niecki pierwszego z obiektów potrzeba 316 m3 wody. Niestety, w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona w filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób próbujących się kąpać.

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. Fontanna była nieczynna przez dwa lata, kiedy w tym rejonie miasta trwała przebudowa drogi wojewódzkiej 503. Obiekt został uruchomiony w czerwcu 2014 roku, po wykonaniu doraźnych prac zabezpieczających. W ich zakres wchodziło m.in. uszczelnienie dolnej i górnej misy i wykonanie wykładziny wodoszczelnej z gładzi cementowej, a także wypełnienie starych, wykruszonych połączeń kamieni. Dwa lata później, w celu poprawy bezpieczeństwa osób wchodzących na fontannę zostały zabezpieczone schody obiektu. Zakres prac obejmował wtedy m.in. wstępne oczyszczenie powierzchni i przygotowanie podłoża oraz uzupełnienie zaprawą połączeń między kamieniami i ubytków między nimi.

Niekiedy elblążanie wskazują, że fontanna na Placu Słowiańskim potrafi przerwać swoją pracę. Wynika to z faktu, iż w zabytkowym obiekcie urządzenia odpowiadające za jego pracę są starego typu, przez co woda wyparowuje bądź rozbryzguje się poza misę. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.

Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb.
as


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB