Kiedy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
2019-04-24 16:00:14(ost. akt: 2019-04-24 13:53:57)
Od 1 grudnia jedyną formą, wystawiania zwolnień lekarskich jest zwolnienie w formie elektronicznej, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zaświadczenia w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. Obecnie pacjent nie musi już dostarczać swojego zla do pracodawcy, jest ono automatycznie przesyłane. Jednak zasady wystawiania zwolnień lekarskich są takie same.
Zdarzają, się sytuacje kiedy pacjent nie może iść do lekarza w pierwszym dniu choroby. Przyczyn może być kilka, możemy być tak mocno chorzy, że stan zdrowia nam na to nie pozwala, albo po prostu nie ma miejsc u lekarza. W takiej sytuacji, jeśli lekarz jest w stanie stwierdzić, że pacjent był chory przed dniem wizyty, może wystawić zwolnienie wsteczne. Zgodnie z przepisami, lekarz wystawi zwolnienie z datą wsteczną, maksymalnie 3 dni.
Musimy pamiętać, żeby udać się do lekarza maksymalnie w trzecim dniu choroby, ponieważ za wcześniejszy okres nieobecności w pracy nie będziemy mieli prawa do zasiłku chorobowego. Jedynym wyjątkiem, kiedy zwolnienie lekarskie może być wystawione wcześniej niż 3 dni przed wizytą, jest zaświadczenie wystawione przez lekarza psychiatrę. Żaden inny lekarz nie może wystawić takiego zwolnienia.
Lekarz może również wystawić nam zwolnienie z datą późniejszą. Może to być nawet 4 dni później.
Lekarz może również wystawić nam zwolnienie z datą późniejszą. Może to być nawet 4 dni później.
Zdarza się, że pacjent ma wizytę u lekarza w piątek, a sobota i niedziela są dla niego dniami wolnymi od pracy. W takiej sytuacji lekarz może wystawić nam zwolnienie od poniedziałku. Jest to ważne, np. gdy korzystamy z opieki na dziecko i w przypadku dzieci powyżej 14 roku życia rodzicom przysługuje jedynie 14 dni zwolnienia z tego tytułu. Lekarz może również wystawić takie zwolnienie jeśli obecnie przebywamy na zwolnieniu lekarskim.
Zarówno pacjent jak i lekarz powinni pamiętać o zasadach wystawiania zwolnień lekarskich, aby pacjent nie tracił prawa do zasiłku a lekarz nie musiał poprawiać wystawionego nieprawidłowo zwolnienia lekarskiego.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez