Niedziela, 7 marca 2021. Imieniny Flicyty, Kajetana, Pauli

Ciało jako świątynia. Prelekcja i oprowadzanie po wystawie

2019-05-03 10:01:30 (ost. akt: 2019-05-03 10:29:19)

Autor zdjęcia: nadesłane

Jako odbiorcy sztuki zastanawiamy się czasem - o co chodzi? dlaczego? jak? czemu to służy? Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej okazji, by spojrzeć na sztukę oczami artystki. Autorka prac prezentowanych na wystawie "Świątynia" w ramach cyklu "Elbląg Plastyczny" wygłosi prelekcję i oprowadzi po swojej wystawie wszystkich chętnych i ciekawych świata gości!

Tytuł wystawy "Świątynia" wynika z kontynuacji tematu "Architektura Cielesności" z 2016 roku. "Świątynia" ma tu dwa konteksty: miejsca wystawy tj. Galerii El - byłego kościoła dominikańskiego oraz ciała ludzkiego traktowanego jako antropomorficzną bryłę/konstrukcję zawierającą w sobie pierwiastek duchowy.

Ciało rozważam jako miejsce spotkań i znaczeń, mieszkanie duszy. Ciało jest traktowane jako świątynia Ducha. To, co ludzkie – cielesność, odsyłam do sfery duchowej. Chcę, by ciało w moich pracach nabrało godności, świadczyło o duchowym sensie jego istnienia, o jedności psychofizycznej. Wykorzystuję motyw ornamentyki sklepień gotyckich katedr, które są budowlami zbudowanymi są na planie ciała ukrzyżowanego. Architektura zawsze kojarzyła mi się z ciałem ze względu na relacje zewnętrze - wnętrze. Mam tu na myśli bryły, która posiadają fasadę i różniące się od niej wnętrza. Skórę traktuję jako fasadę ciała ludzkiego

Prelekcja zawierać w sobie będzie różne perspektywy zaproponowanego tematu w kontekście:
- historii architektury,
- historii sztuki,
- znaczenia ciała w kulturze chrześcijańskiej,
- mistyki: tu w szczególności zostanie omówione dzieło literatury duchowej „Zamek wewnętrzny” Teresy z Avila, także w kontekście prac intermedialnych artystki,
- fenomenologii Maurice’a Merleau-Ponty’ego.

Prelekcję poprowadzi autorka wystawy „Świątynia” Karolina Kardas. Artystka jest studentką studiów doktoranckich ASP w Krakowie i od trzech lat interesuje się motywem ciała jako świątyni w swoich działaniach twórczych.

Elbląg Plastyczny - Karolina Kardas "Świątynia" * | Prelekcja i oprowadzenie po wystawie
07-05-2019 godz. 17:00
wstęp wolny
*) Zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg
informacja nadesłana

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB