Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Tak w Elblągu będziemy świętować Rok Pionierów

2019-05-07 17:15:00 (ost. akt: 2019-05-23 11:45:05)
Robotnik montujący turbinę w zakładach Zamech

Robotnik montujący turbinę w zakładach Zamech

Autor zdjęcia: arch. red.

Prelekcje, panele dyskusyjne, spektakle, wystawa i konferencje. A dla potomnych - medal okolicznościowy. Tak Elbląg zamierza świętować 2019 rok, który w naszym mieście został ogłoszony Rokiem Pionierów.

Rok Pionierów Elbląga to wspólna inicjatywa podjęta przez elbląskich radnych w styczniu 2019 roku. Szereg wydarzeń będzie poświęcony tym osobom i ich rodzinom, którzy po 1945 roku przyjechali do zniszczonego przez Armię Radziecką miasta, by powoli podnosić je i odbudowywać z wojennych zgliszczy.

— Rok Pionierów Elbląga będzie nie tylko doskonałą okazją do przypomnienia pionierskich czasów miasta lecz również okazją do uhonorowania jeszcze żyjących pionierów i ich rodzin — mówił przewodniczący RM Antoni Czyżyk, podczas dzisiejszej (7.05) konferencji prasowej.

Prezydent Elbląga powołał zespół, który zajmuje się obchodami Roku Pionierów Elbląga. W jego skład weszli m.in. miejscy urzędnicy, ludzie kultury i sztuki, a także osoby prywatne, żywo interesujące się historią naszego miasta.

Zespół opracował już pierwsze wydarzenia, które towarzyszyć będą obchodom Roku Pionierów.

— Udało nam się ustalić miejsca zamieszkania członków rodzin pionierów Elbląga i będziemy chcieli z nimi wejść w kontakt w celu uzyskania wspomnień i pamiątek tak, by przygotować publikacje, filmy oraz wystawy. W Elblągu żyje jeszcze jeden pionier. Na przełomie października i listopada planujemy dużą konferencję, na którą otrzyma on zaproszenie, jak również rodziny pozostałych pionierów — mówił Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki UM w Elblągu. — Podczas tego spotkania będziemy chcieli te osoby uhonorować medalem okolicznościowym.

Wsparciem dla obchodów Roku Pionierów będzie także projekt "Nasze tutaj", który ze środków ministerialnych będzie realizować CSE Światowid. — Powstaną m.in. filmy ze wspomnień pionierów i ich rodzin, a także scenariusze lekcji edukacyjnych dotyczące naszej tożsamości — zapowiada Antoni Czyżyk.


Wydarzeniem, które najbardziej wpisuje się w obchody Roku Pionierów będzie rocznica tzw. Sprawy Elbląskiej. Nocą z 16 na 17 lipca 1949 roku spłonęła hala nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech. Pod zarzutem sabotażu i działania na rzecz obcego wywiadu aresztowano wielu elblążan. W sfabrykowanym przez Urząd Bezpieczeństwa publicznym śledztwie najbardziej ucierpieli osiedleni w Elblągu reemigranci z Francji, którym zarzucono stworzenie siatki szpiegowskiej. Skazano kilkadziesiąt osób, w tym trzy na karę śmierci. Był to najsilniejszy cios, jaki zadano mieszkańcom Elbląga w czasach stalinowskich.

W tym roku mija 70 lat od tamtych tragicznych wydarzeń.

Również pracownicy Biura Konstrukcyjnego Turbin Parowych GE Power zapraszają na cykl bezpłatnych spotkań i prelekcji związanych z obchodami rocznicy Sprawy Elbląskiej. Odbędą się one w w Ratuszu Staromiejskim (ul. Stary Rynek 25), w czwartek (30.05) i we wtorek (18.06), w godzinach od 18 do 20. Oba spotkania o tej samej treści będą miały formę prelekcji, wzbogaconą o prezentację multimedialną oraz wystawę fotograficzną. Prowadzącymi będą Grażyna Wosińska, która jest autorka jedynej publikacji związanej z wydarzeniami Sprawy elbląskiej oraz Daniel Lewandowski.

Zwieńczeniem obchodów Roku Pionierów Elbląga będzie wydanie na początku przyszłego roku jednej lub kilku publikacji, dokumentujących historię i wspomnienia z tamtych czasów. Miejscy urzędnicy apelują do wszystkich elblążan o dzielenie się pamiątkami i wspomnieniami - spisanymi bądź nagranymi - z okresu od 1945 do 1949 roku i później. Z artefaktami można zgłaszać się do Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki, który znajduje się w Ratuszu Staromiejskim. Miejscy urzędnicy zapewniają, że po zakończeniu obchodów wrócą one do swoich właścicieli.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB