Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

W Elblągu o "matczyną emeryturę" wystąpiło już ponad tysiąc osób

2019-05-10 11:08:58 (ost. akt: 2019-05-10 11:13:57)

Autor zdjęcia: pixabay

Do końca kwietnia, do oddziału ZUS w Elblągu i podległych inspektoratów wpłynęły 1072 wnioski o tzw. matczyną emeryturę. Zainteresowanie programem jest ogromne, o czym świadczy nie tylko ilość złożonych wniosków ale także ilość klientów odwiedzających placówki ZUS.

Od 1 marca 2019 r. ruszył program Mama 4+. Celem rodzicielskiego świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Program obejmuje, matki, które ukończyły 60 rok życia oraz urodziły i wychowały tylko wychowały co najmniej czworo dzieci. W wyjątkowych przypadkach, np. gdy matka umrze lub porzuci dzieci, skorzystać z niego będą mogli również ojcowie, po osiągnięciu 65 lat. Świadczenie nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca br. wynosi w Polsce 1100 zł brutto.

— Oznacza to, że osoba, która spełnia warunki wymagane do przyznania świadczenia i nigdy nie pracowała i nie ma prawa do emerytury lub renty - może uzyskać prawo do świadczenia w kwocie 1100 zł. Zaś ta, która pobiera emeryturę lub rentę w kwocie niższej niż wysokość najniższej emerytury, może mieć przyznane rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości dopełnienia do kwoty najniższej emerytury — mówi Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Zakłady Ubezpieczeń Społecznych z całej Polski przyznają, że zainteresowanie świadczeniem jest ogromne.

— Do oddziałów ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, po dwóch miesiącach obowiązywania programu Mama 4+, wpłynęło prawie 3200 wniosków. W całym kraju liczba ta przekroczyła 51 tysięcy — dodaje Anna Ilukiewicz.

Także w Elblągu zainteresowanie świadczeniem jest ogromne.

— Do 30 kwietnia do Oddziału w Elblągu i inspektoratach wpłynęło 1072 dokumenty, natomiast w oddziale w Olsztynie 2097. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco i już w 2980 sprawach zapadły decyzje. W zdecydowanej większości osoby starające się o to świadczenie pobierają już inne, ale w niższej kwocie — tłumaczy Anna Ilukiewicz. — 1928 osób otrzymało świadczenia dopełniające do 1100 zł. A 1052 osoby otrzymały pełne kwoty świadczeń, ponieważ nie pobierały żadnych innych i nie miały źródła utrzymania.

Co ciekawe, wśród wszystkich osób z woj. warmińsko-mazurskiego, zgłaszających się o świadczenie Mama 4+ jest 77 osób, które wychowały co najmniej 10 dzieci!

Jakie są warunki otrzymania tzw. matczynej emerytury? Przede wszystkim trzeba udowodnić, że nie posiada się dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

—Program Mama 4+ przysługuje pod warunkiem zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trakcie jego pobierania. Ośrodek interesów życiowych musi być na terytorium Polski przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia). Należy również posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE albo państw członkowskich EFTA i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub zalegalizowany pobyt w Polsce — dodaje rzeczniczka.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB