środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Pszczoły osiedlają się w Elblągu

2019-05-16 18:11:34 (ost. akt: 2019-05-18 13:11:53)

Autor zdjęcia: Konrad Uściński

Dziś (16 maja) w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej została zamontowana budka dla pszczół. To początek akcji wspieranej przez miasto, której celem jest budowanie tych obiektów w całym Elblągu.


— Ludzie chcieliby mieć ładne pomidory, truskawki, tylko nie wiedza, kto to robi, dzięki takim akcjom jak ta, edukujemy nie tylko dzieci, ale i dorosłych — mówi Ryszard Mówiński z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu.
I dodaje: — Samych gatunków pszczół w Polsce jest 240. A 78 procent roślin uprawnych wymaga zapylania właśnie przez pszczoły.

W mieście jest już zainstalowanych kilka budek dla pszczół, ale jak zapowiada prezydent miasta Witold Wróblewski, jest to dopiero początek.

— Okazuję się, że miody zbierane w miastach są lepszej jakości niż te, które są zbierane na polach. Pszczoły w mieście mają doskonałe możliwości, żeby produkować miód, ale trzeba pamiętać też o tym, że dzięki nim mamy również owoce oraz roślinność. Nasza inicjatywa w tym przedsięwzięciu jest jak najbardziej wskazana — podkreśla Witold Wróblewski.

Dyrektorkę Departamentu Ochrony Środowiska cieszy, że ten projekt tak się rozwija.

— Pszczelarstwo miejskie jest potrzebną inicjatywą. W ubiegłym roku Elbląg dzięki tworzeniu miejsc przyjaznych owadom zapylaczom otrzymał tytuł „Miasta przyjaznego pszczołom” — mówi.

Dziś (16 maja) zostały wręczone pamiątkowe dyplomy placówkom, w których zostały postawione ule. Zostaną również przekazane tablice edukacyjne, w tym dla Przedszkola nr. 26, które w ubiegłym roku jako pierwsze postawiło u siebie budkę dla pszczół.

KU

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pszczelarz #2733425 | 109.241.*.* 17 maj 2019 03:54

    Taki domek można zrobić samemu i czekać jak zadomowi się pszczoła Murarka. Ale z pszczołami miodnymi jest inny problem. ŻĄDLĄ a to przyjemne nie jest i praca w pasiece wymaga poświęcenia i dużo pracy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. popieram #2733338 | 37.8.*.* 16 maj 2019 19:55

    dobra inicjatywa!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz