Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Most Dolny doczeka się (ostatecznego?) remontu[Zdjęcia]

2019-05-21 11:42:19 (ost. akt: 2019-05-21 12:07:53)
Zniszczona nawierzchnia Mostu Dolnego w Elblągu

Zniszczona nawierzchnia Mostu Dolnego w Elblągu

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Jest szansa, że skończą się uciążliwości dla pieszych i kierowców na co dzień przemierzających Most Dolny w Elblągu. Nawierzchnia tejże przeprawy co jakiś czas ulega zniszczeniu na skutek użytkowania. Miasto planuje generalny remont obiektu.

Most Dolny w Elblągu powstał w 2013 roku dzięki unijnemu projektowi, po blisko trzyletnim remoncie. Oba elbląskie mosty zwodzone podnoszone są kilka razy dziennie, i obu obiektów korzystają piesi, a z Mostu Dolnego dodatkowo rowerzyści i pojazdy.

Wspomniany projekt unijny polegał na przebudowie dwóch kładek pieszych, które stanowiły barierę dla swobodnej żeglugi w Elblągu.

Jak podawał elbląski ratusz, celem inwestycji była poprawa infrastruktury Portu Morskiego Elbląg w zakresie obsługi żeglugi pasażerskiej i turystycznej. „Realizacja mostów zwodzonych w miejscu istniejących (tymczasowych) kładek pieszych umożliwiła dostęp do wszystkich akwenów i nabrzeży Portu Morskiego Elbląg, także tych zlokalizowanych wzdłuż rzeki Elbląg powyżej mostu drogowego w ciągu Alei Tysiąclecia” — można przeczytać w opisie projektu.

Kłopot tylko w tym, że nawierzchnia Mostu Dolnego wręcz regularnie ulega zniszczeniu. Dziury utrudniają nie tylko jazdę samochodem, ale i ruch pieszych, którzy przemierzają tę przeprawę.

Jak dowiedzieliśmy się w elbląskim magistracie, w tym roku władze miasta planują kompleksową wymianę nawierzchni całego mostu.

— Gwarancja na nawierzchnię już nie obowiązuje, a gdyby nawet obowiązywała, to musielibyśmy wrócić do tego samego rozwiązania technologicznego jak w latach ubiegłych, co jak wiemy się nie sprawdziło, a tylko taki rodzaj nawierzchni według umowy z wykonawcą podlegał gwarancji — poinformował Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Jak dodał, urzędnikom zależy na trwałym rozwiązaniu problemu, dlatego też zabezpieczone zostały środki w budżecie na ten rok na wykonanie kompleksowej naprawy.

— Obecnie trwają prace projektowe, które podadzą nam całkowicie nowe rozwiązanie technologiczne dla nawierzchni mostu — poinformował Mierzejewski. — Zatem nie będzie to już klejona kostka dębowa, a coś innego.

Warto wspomnieć, że termin zakończenia projektu unijnego, czyli tzw. trwałość projektu to lipiec tego roku, a więc wcześniej nie można ruszyć z remontem. Jak podał przedstawiciel ratusza, jeżeli przedstawiony projekt nowej nawierzchni uzyska akceptację, to prace ruszą w tym roku.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania22 #2736221 | 93.105.*.* 22 maj 2019 07:43

    Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz