Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Trzech synów, trzech żołnierzy

2019-05-24 07:00:54 (ost. akt: 2019-05-23 21:42:19)
Małgorzata i Mieczysław Bednarzowie z rodziną

Małgorzata i Mieczysław Bednarzowie z rodziną

Wychować trzech synów nie jest prosto. Państwu Małgorzacie i Mieczysławowi Bednarzom z Wojciech koło Bartoszyc to się udało. Wychowali każdego z nich na żołnierza. Jeden z nich jest terytorialsem.

— Mamy w rodzinie szeregowego, kaprala i pułkownika — mówi kpr. Adam Bednarz. — Każdy z nas służy gdzie indziej, każdy ma inne doświadczenie. Ja trafiłem do 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Z Wojskami Obrony terytorialnej związany jest także ppłk Krzysztof Bednarz, który służy w Biurze ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej w Warszawie. Natomiast szer. Piotr Bednarz jest żołnierzem w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Skąd w rodzinie takie zamiłowanie do służby wojskowej?

— Już od najmłodszych lat, głównie przy okazji rodzinnych spotkań, tato oraz większość wujków często opowiadali o swojej służbie wojskowej — mówi kpr. Adam Bednarz. — Zawsze mnie ciekawiły te ich historie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jeden z nich był oficerem, a sam – mając wyłącznie córki – zachęcał do zawodowej służby. Myślę również, że to poprzez wychowanie wyniesione z domu i wartości, które były nam wpajane: dbałość o rodzinę, szacunek do ciężkiej i uczciwej pracy, odpowiedzialność, sprawiedliwość, prawdomówność, lojalność. Rodzice dołożyli wszelkich starań, by wychować nas na patriotów.

Za trud wychowania synów na żołnierzy ich rodzice — państwo Małgorzata i Mieczysław — zostali wyróżnieni srebrnym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Jest to polskie odznaczenie wojskowe nadawane przez Ministra Obrony Narodowej. Stanowi on uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umacniania obronności kraju. Państwo Bednarz otrzymali go jako uznanie za wychowanie dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy.

W imieniu Ministra medale wręczył ppłk Mariusz Witkowski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim. Uroczystość odbyła się w trakcie sesji Rady Gminy Bartoszyce w Bezledach.
— Cieszę się, że mogłem być dowódcą Piotra, a teraz jestem dowódcą Adama — powiedział ppłk Jarosław Kowalski, dowódca 43blp. — Dziękując Państwu za wychowanie synów, życzę, aby uśmiech zawsze gościł na Państwa twarzach.

Wojska Obrony Terytorialnej to nowy rodzaj Sił Zbrojnych. Dlaczego kpr. Adam Bednarz zdecydował się na służbę akurat w tej formacji?

— Służba w WOT to przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z której się wywodzę — mówi kpr. Adam Bednarz. — Gotowość do obrony i wsparcia mojej rodziny, bliskich i znajomych to priorytet. Ponadto istnieją szerokie możliwości rozwoju zawodowego, podnoszenia kwalifikacji, rozwoju zawodowego, rozwoju pasji. I choć służba jest wymagająca, to dzięki moim przełożonym łączę to z dodatkowymi prywatnymi zajęciami oraz studiami.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) utworzono 1 stycznia 2017 roku. 20 tys. żołnierzy WOT szkoli się w ramach 13 brygad obrony terytorialnej na terenie 12 województw (dwie brygady na Mazowszu).

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy struktur na tzw. ścianie zachodniej, czyli w czterech województwach: opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim.
Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi, nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności (z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają terytorialsami).
Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już 13 proc. jej żołnierzy.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 tys. żołnierzy, w tym 17 tys. ochotników oraz ponad 3 tys. żołnierzy zawodowych.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Statystyki: 34 proc. żołnierzy OT ma wykształcenie wyższe, blisko połowa (47 proc.) średnie. 40 proc. posiada wykształcenie techniczne.

Aż 62 proc. żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę). Blisko 5 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą; 3 proc. utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; 15 proc. to studenci, a kolejne 15 proc.stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia.

15 proc. naszych żołnierzy deklaruje, że studiuje.
Średnia wieku żołnierza OT to 32 lata, aż 13 proc. to kobiety. Współczynnik ten jest dwukrotnie większy niż w wojskach operacyjnych.

Wojciech Andrearczyk, WOT


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2737860 | 93.105.*.* 24 maj 2019 22:27

  www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl www.czatkobiet.pl SZYBKIE JEBANKO W TWOJEJ OKOLICY www.czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. luck #2737812 | 93.105.*.* 24 maj 2019 20:54

  Chyba braci się nie za bardzo lubią. Powinno być pułkownik major i kapitan.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. anty #2737776 | 83.23.*.* 24 maj 2019 19:19

  g.....no mnie to obchodzi!!!!!!!!!a

  ! - + odpowiedz na ten komentarz