Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Elbląg: Podpisałeś umowę na pokazie? Masz 14 dni by z niej zrezygnować.

2019-05-25 08:00:00 (ost. akt: 2019-05-25 08:12:18)

Autor zdjęcia: nadesłane

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą elbląskiej komendy stali się stałym „gościem” hotelowych prezentacji. Dodatkowo funkcjonariusze współpracują w tej kwestii z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta w Urzędzie Miejskim oraz Urzędem Celno-Skarbowym.

W Wydziale do Walki z Przestępczością Gospodarczą, elbląskiej komendy prowadzonych jest obecnie 20 spraw pod kątem doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, czyli potocznie mówiąc oszustw. Wszystkie te sprawy dotyczą osób, które brały udział w różnego rodzaju pokazach organizowanych w hotelach i wynajętych salach.

- Osoby te zakupiły towary o faktycznej wartości od 700 do 1200 złotych a zapłaciły za ten towar podpisując umowę kredytową kwotą 8-9 tysięcy złotych a czasem i wyższą – mówi podinsp. Marek Pikus naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą. – Współpracujemy na co dzień z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumenta oraz Urzędem Celno-Skarbowym.

Wczoraj po jednym z takich pokazów funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego przesłuchiwali pracowników firmy organizującej taką hotelową prezentację.

- Dotyczyło ono m.in. organizowanej w trakcie prezentacji loterii, której przeprowadzenie wymaga stosownych zezwoleń – mówi nadkom. Joanna Tomaszewska z elbląskiej delegatury Urzędu Celno- Skarbowego. - Materiały zostaną dołączone do prowadzonego postępowania.

Na miejscu był obecny również Miejski Rzecznik Praw konsumenta.

- W praktyce Rzecznika Konsumentów spotykam się z osobami, które nierzadko podpisały w czasie spotkania umowę lub kilka umów i zobowiązanie finansowe na około 9 tysięcy złotych i jednocześnie kupiły przedmioty, które… tak naprawdę były im zbędne – a których wartość była znacznie zawyżona tłumaczy Paweł Rodziewicz Miejski Rzecznik Praw Konsumenta w UM w Elblągu.

Pamiętajmy też o tym, że konsument jest chroniony przez prawo. Jedną z jego możliwości ochrony jest prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej podpisania. Policjanci zalecają przede wszystkim dokładne zapoznanie się z treścią jakiegokolwiek podpisywanego dokumentu.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB