Poniedziałek, 24 lutego 2020. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Udawali agentów CBŚP, z bronią w ręku rabowali setki tysięcy

2019-05-27 11:20:06 (ost. akt: 2019-05-28 09:17:04)
Kajdanki

Kajdanki

Autor zdjęcia: policja.pl

Grupa bandytów dokonywała brutalnych ataków rabunkowych na terenie całego kraju. Nie wahali się nawet strzelać do policji. Jeden z napadów na samochodów dokonali w okolicach Elbląga.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 14 osobom oskarżonym m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Prokuratorzy ustalili, że członków grupy cechowała brutalność i bezwzględność w popełnianiu licznych rozbojów.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, oskarżeni dopuszczali się najczęściej napadów rabunkowych, tzw. „metodą na policjanta”.

— Podając się za funkcjonariuszy CBŚP używali ubiorów kamizelek taktycznych imitujących umundurowanie Policji, poruszali się samochodami z zamontowanymi światłami błyskowymi oraz z wyświetlaczem o treści: „Policja”. Ponadto posługiwali się bronią palną, kajdankami, a zatrzymania realizowali pod pozorem kontroli drogowej — wyjaśniają śledczy z PK.

Bandyci m.in. uprowadzili adwokata z Gdańska podając się za funkcjonariuszy CBŚP, napadli na osobę przed bankiem w Łodzi, napadli na TIT-a w Wolsztynie a w powiecie oleckim podawali się za funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej. Usiłowali też zabić osobę w Koszalinie, strzelali tez z broni palnej do policjantów.

Przestępcy zaatakowali też w okolicach Elbląga. W lipcu 2015 r., na trasie S7 w odległości ok. 10 km od Elbląga oskarżeni Jakub K, Maciej B. i dwaj inni mężczyźni, poruszali się samochodem ze światłami błyskowymi typowymi dla pojazdu uprzywilejowanego oraz z zamontowanym na tylnej szybie wyświetlaczem sygnalizacyjnym o treści: „Policja”.

— Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP, używali policyjnego umundurowania oraz kamizelek taktycznych, a także posiadali broń palną — czytamy w komunikacie prokuratury. — Pod pozorem kontroli drogowej zatrzymali samochód marki Mercedes ML, po czym zagrozili użyciem broni palnej trzem pokrzywdzonym jadącym tym pojazdem. Zmusili ich do opuszczenia auta, po czym zakuli w kajdanki, przez co doprowadzili ich do stanu bezbronności i pozbawili wolności.

Następnie zabrali pieniądze w łącznej kwocie ponad 700 tysięcy złotych.

Siedem osób zostało oskarżonych o popełnienie przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Łącznie prokurator przedstawił oskarżonym zarzuty popełnienia sześćdziesięciu trzech różnego rodzaju przestępstw popełnionych w okresie od września 2007 roku do września 2017 roku. Oskarżeni są mieszkańcami powiatów: ostrołęckiego, ciechanowskiego, suwalskiego, łomżyńskiego oraz miejscowości w pobliżu Warszawy.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB