20 lat temu był tutaj z nami

2019-06-02 15:59:08(ost. akt: 2019-06-03 14:16:36)
6 czerwca minie 20 lat, kiedy papież Jan Paweł II odwiedził Elbląg i elblążan. Podczas wygłoszonej wówczas homilii odniósł się między innymi do dziedzictwa duchowego naszych ziem.
– Pamiętamy również o tym, co wydarzyło się 20 lat temu, kiedy 6 czerwca 1999 roku nasze miasto odwiedził Jan Paweł II. Rocznicowe obchody organizujemy wspólnie z biskupem Jackiem Jazierskim. Zachęcam do odwiedzenia wystawy zdjęć autorstwa Henryka Myślińskiego. Jej wernisaż odbędzie się 6 czerwca o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim – powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

– Przy okazji wystawy zostanie pokazana prasówka z tamtych dni ukazująca, co lokalna prasa pisała na temat wizyty papieża – dodał Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji Kultury i Turystyki.

6 czerwca 1999 roku dla wielu elblążan był ważnym wydarzeniem. W czasie swojej homilii Jan Paweł II odniósł się do dziedzictwa duchowego naszych ziem, głębi nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa i tajemnicy szczęścia ukrytej w przestrzeganiu Przykazań. Papieskie przesłanie było ważne szczególnie dla młodych ludzi szukających szcześcia, radości i szans na rozwój. Niżej link do papieskiej homilii, wygłoszonej w Elblągu.


– 2 czerwca we wszystkich elbląskich kościołach czytany będzie list biskupa Jacka Jezierskiego wspominający tamtą wizytę, która, co trzeba podkreślić, była wizytą w całej diecezji elbląskiej – podkreślił ks. Andrzej Kilanowski. – 5 czerwca o godz. 18 w ramach cyklu "Elbląg na dużym ekranie", niezawodny dokumentator Juliusz Marek pokaże materiały filmowe z wizyty papieża. 6 czerwca o godz. 10 na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej odbędzie się XIV międzyuczelniana konferencja "Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności" tym razem dotycząca etyki zawodowej. Także 6 czerwca o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się wspomniana już wystawa zdjęć Henryka Myślińskiego, a o godz. 18 odbędzie się msza święta – dodał ks. Kilanowski zapraszając na wszystkie wydarzenia.

List biskupa elbląskiego z okazji 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Elblągu


Drodzy Siostry i Bracia,
Wyznawcy Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie,
związani z diecezją elbląską!

Dziś niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego. Zatrzymajmy się chwilę nad misterium odejścia Pana Jezusa do Boga Ojca. Jezus, jedyny, istniejący od zawsze Syn Boży stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Wypełnił swoje zadanie poprzez nauczanie o królestwie Bożym, poprzez dialog i spotkania z ludźmi, a przede wszystkim poprzez oddanie życia na krzyżu dla uwolnienia wszystkich z mocy grzechu i zła.

Zmartwychwstały Jezus przebywał z uczniami jeszcze przez 40 dni, a później odszedł do Ojca, do nieba. Żegnając się z Apostołami Jezus obiecał im „umocnienie z wysoka” – innego Nauczyciela, Pocieszyciela i Obrońcę – Ducha Świętego. Jego zstąpienia Apostołowie doświadczyli dziesięć dni później. Tak rozpoczął się czas Kościoła, którym obecnie my jesteśmy.

Cała treść listu dostępna pod linkiem: Link


Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna (EUH-E), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Elblągu, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Elbląskiej zapraszają w czwartek 6 czerwca na XIV konferencję „Inspiracje Jana Pawła II dla współczesności”.

[b]Program:
10 – powitanie gości – prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, prorektor EUH-E
Otwarcie konferencji – bp Jacek Jezierski
10.30 – „Człowiek – komputer czy zwierzę? Antropologia adekwatna Jana Pawła II a antropologia ponowożytna” – o. dr Michał Chaberek
10.50 – „Zawód jako powołanie” – prof. dr hab. Mirosław Patalon (PWSZ w Elblągu)
11.10 – „Relacje osobowe warunkiem odpowiedzialności zawodowej” – prof. dr hab. Krzysztof Kalka, moderator dr Piotr Kulikowski (EUH-E)
11.30-11.50 – przerwa kawowa
14 – „Tajemnica zawodowa psychologa jako podstawa wykonywanej profesji” – ks. prof. dr hab. Marian Stepulak (PWSZ w Płocku)
14.20 – „Etyka zawodowa pielęgniarek i położnych. Teoria i praktyka” – dr AnnaTalaj (EUH-E), moderator ks. dr Andrzej Kilanowski
Podsumowanie i zakończenie – prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński prorektor EUH-E
Obrazek w tresci