Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Mieszkańcy wyrażą swoje zdanie o stanie miasta

2019-06-04 12:19:00 (ost. akt: 2019-06-04 12:31:31)
Elbląg

Elbląg

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

Do tej pory na łonach rad gmin i miast tylko wybrani przez mieszkańców radni mogli debatować nad tym, co dzieje się w mieście. Nowe przepisy do głosu dopuszczają zwykłych mieszkańców. Wystarczy zebrać poparcie i się zgłosić, by wyrazić swoje zdanie o stanie małej ojczyzny.

— Jaki był dla Elbląga rok 2018? Uważam, że dobry — stwierdził we wstępie do . Raportu o stanie Miasta za 2018 rokWitold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Jednym z priorytetów, które przyświecały naszej pracy była dalsza stabilizacja finansów miasta oraz pozyskanie jak największej ilości funduszy zewnętrznych. I z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że to się udało, dzięki czemu możemy spokojnie patrzeć w przyszłość i realizować kolejne przedsięwzięcia.
Jak dodał gospodarz miasta, we wstępie nie jest w stanie wymienić wszystkich podejmowanych w 2018 roku działań samorządu i ich efektów, natomiast szczegółowe informacje na ten temat mieszkańcy znajdą w kolejnych rozdziałach tego opracowania.

— Chciałbym wszystkim mieszkańcom bardzo serdecznie podziękować za współpracę, za zaangażowanie w życie i rozwój miasta oraz dostarczanie tak wielu pozytywnych emocji. To co udało się osiągnąć w minionym 2018 roku jest zasługą nas wszystkich — podsumował Wróblewski.

Warto zapoznać się z zawartymi w dokumencie informacjami, a to z tego powodu, że nowe przepisy pozwalają mieszkańcom na wyrażenie swoje zdania i tym, co się działo w gminach w minionym roku.

— Nad przedstawionym raportem zostanie przeprowadzona debata na sesji rady miejskiej w dniu 27 czerwca 2019 roku o godzinie 10:00, w której mogą zabrać głos mieszkańcy Elbląga — poinformował Adam Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. — Szczegółowe informacje można uzyskać w Biurze Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Elblągu pod numerem telefonu (055) 2393357 lub (055) 2393307 — zachęcił.

Według zapisów ustawy o samorządzie, mieszkaniec, który chciałby zabrać głos, musi złożyć do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami: w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 20 osób; w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 50 osób.

Zgłoszenie składa się najpóźniej dzień przed datą debaty. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.

Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy radni przeprowadzą głosowanie o udzielenie wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi wotum zaufania. Niepodjęcie takiej uchwały równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania. To ważne, bo w przypadku nieudzielenia wójtowi zaufania w dwóch kolejnych latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania włodarza danej gminy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB