Czwartek, 19 września 2019. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

W Elblągu powstaje ciekawy świat. Świat niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

2019-06-09 16:01:42 (ost. akt: 2019-06-09 16:07:00)
Tydzień Osób Niepełnosprawnych 2019

Tydzień Osób Niepełnosprawnych 2019

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Kiedyś walczyli o swoje prawa. Dziś chcą się bawić wraz z innymi mieszkańcami miasta. Ze wzajemnością. Elblążanie udowodnili, że naprawdę są równi - mimo różnic.

Od ponad dwóch dekad mieszkańcy Elbląga - ci zdrowi i ci parający się z niepełnosprawnościami - spotykają się wspólnie każdego roku.

— Dziś nie walczymy już tak bardzo o prawa dla niepełnosprawnych, ale teraz staramy się dobrze bawić. Dziś mamy wiele spotkań, ż zespołami dziecięcymi i nie tylko, z zespołami ćwiczącymi w świetlicach i klubach, w warsztatach terapii zajęciowej. To bardzo ważne, że tą terapią zajmują się zawodowi plastycy, artyści. Tak powstaje bardzo ciekawy świat. Świat osób niepełnosprawnych — mówił Dariusz Bocian, wieloletni konferansjer Tygodnia Osób Niepełnosprawnych podczas finału tej akcji.

Przypomnijmy, we środę 5 czerwca rozpoczęły się obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Osoby biorące udział w wydarzeniu przeszli ulicami miasta w pochodzie, w którym uczestniczyli niepełnosprawni oraz opiekunowie, a także dzieci z elbląskich szkół.

Natomiast na niedzielę 9 czerwca organizatorzy zaprosili mieszkańców Elbląga na Festyn Integracyjny na Starym Rynku. Można było zobaczyć i usłyszeć występy zespołów artystycznych, a w tym młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury, zespołów wokalnych z różnych placówek i organizacji, przedstawienie zespołu z malborskiego UTW pt. „Prawdziwych Cyganów już nie ma”, czy też składankę szant w wykonaniu zespołu Kamrat Shanty Folk..

Na ulicy Stary Rynek rozstawiły się stoiska organizacji i placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i nie tylko. Można było zagrać w szachy lub warcaby, wziąć udział w warsztatach. Oraz- a jakże! - coś przekąsić!

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elblążanka #2744819 | 213.238.*.* 10 cze 2019 11:02

    Super festyn. Ale jest jedno ale... Dlaczego organizatorzy robiąc tą imprezę dla niepełnosprawnych pozwolili na picie piwa pod miejscem kultu?! Szanujmy ludzi wierzących. Imprezę z alkoholem można było zrobić na Placu Jagiellończyka, który stoi praktycznie niewykorzystany. Pomysł na imprezę dobry, ale nie przemyślano lokalizacji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz