Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Rząd chce „przymusić” do segregacji mieszkańców m.in. elbląskich bloków

2019-06-10 09:24:25 (ost. akt: 2019-06-10 09:26:01)
Bloki w Elblągu

Bloki w Elblągu

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Szykuje się kolejna rewolucja w wyrzucaniu śmieci. Dotyczyć ma przede wszystkim mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy nie zawsze rzetelnie segregują odpady. Władze miasta przygotowują się na przyjęcie prawa, które decyzją władz centralnych może niebawem wejść w życie.

Pod koniec maja rząd przyjął przepisy w sprawie obowiązku segregacji śmieci przez mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych. Jak przypomniał radny elbląski Antoni Czyżyk, w przyjętej propozycji do nowelizacji prawa zawarte są wręcz rewolucyjne zmiany w gospodarowaniu odpadami.

— Mają one "przymusić" Polaków do segregacji odpadów — mówi wprost radny. — Wiemy, że dziś nie jest z tym najlepiej. Tymczasem unijne przepisy nakładają wymogi w tym zakresie.

Jak dodał, wszyscy mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych tak jak dziś będą składać deklarację, na podstawie której gminy ustalą opłatę za wywóz śmieci. Ale po zmianach nie będzie już wyboru, czy chce się segregować, czy nie.

Jak te zmiany wpłyną na życie mieszkańców elbląskich bloków? Tego jeszcze nie wiadomo. Jak się dowiadujemy w magistracie, elbląskie służby na bieżąco śledzą przebieg wspomnianego procesu legislacyjnego.

— Pomimo, iż proces legislacyjny nie został zakończony, obecnie są szczegółowo analizowane zapisy projektu ustawy dotyczące zarówno wysokości stawek opłat, jak i zasad prowadzenia przez mieszkańców selektywnej zbiórki odpadów komunalnych — poinformował Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Z przeprowadzonej analizy wynika, że zmiana ustawy spowoduje konieczność dostosowania prawa miejscowego obowiązującego w Elblągu do wymogów ustawowych.

Jak zapowiedział gospodarz Elbląga, "w terminie przewidzianym przez ustawę" przedłoży radzie odpowiednie projekty zmian w prawie miejscowym.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nieposegregowani #2745576 | 37.30.*.* 11 cze 2019 22:25

    Będą nas segregować ???

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. na wszystko jest sposób #2744798 | 188.47.*.* 10 cze 2019 10:14

    Będzie przeprowadzona segregacja mieszkańców? I co zrobią z tym drugim sortem. Bardzo mnie to ciekawi bo ja właśnie sam się zaliczyłem do drugiego sortu. ... Wypadałoby poprawić tytuł artykułu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz