Poniedziałek, 1 czerwca 2020. Imieniny Gracji, Jakuba, Konrada

Czy jesteśmy o krok od odkrycia Bursztynowej Komnaty?

2019-06-11 13:00:13 (ost. akt: 2019-06-11 13:34:35)

Autor zdjęcia: nadesłane

Czy istnieje jeszcze szansa na odkrycie Bursztynowej Komnaty ? Sytuacja w ostatnich dniach zmieniła się, po wielokrotnych i bezowocnych poszukiwaniach, w końcu odnalezione zostało ukryte tajemnicze wejście, nieużywane od II wojny światowej w Memerkach. Czy sen poszukiwaczy skarbów się ziści?

Na dzisiejszy moment w dawnej Kwaterze Głównej wojsk lądowych Wermachtu w Memerkach znajduje się Muzeum II Wojny Światowej. W latach 40 - tych ubiegłego wieku na terenie miejscowości, Niemcy zbudowali 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetowych. Niemcy w pośpiechu ewakuowali się tych terenów pod koniec lat wojny, lecz nie zdążyli wysadzić schronów i do końca stycznia 1945 roku zostały kompletnie opuszczone.

Wielu historyków, poszukiwaczy i znawców II Wojny Światowej spekulowało nad tym co Niemcy mogli zostawić po sobie w byłej Kwaterze Głównej. Wielu z nich stawiało hipotezę, że właśnie w tym miejscu mogła zostać ukryta Bursztynowa Komnata.
http://m.wm.pl/2019/06/orig/0000065423-wejscie-mamerki-556179.jpg

- Śmiało możemy mówić o przełomie w poszukiwaniach – mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej. – Dzięki użyciu profesjonalnego georadaru, udało nam się ustalić lokalizację podziemnego tunelu. Po odkopaniu wskazanego przez urządzenie miejsca, faktycznie znaleźliśmy właz, który prawie na pewno nie był otwierany od czasów wojny – podkreśla.

Dziś specjaliści nie znają jeszcze głębokości tunelu, lecz wszyscy są zdania, że hitlerowcy nie bez powodu ukryli pod grubą warstwą ziemi wejście do tunelu. - Od czasu zakopania wejścia minęło kilkadziesiąt lat. W tym czasie na oryginalnej płycie o wymiarach 1,5 m x 1,5 m, która zamyka wejście, wyrosło drzewo. Teraz więc, aby otworzyć właz do tunelu, konieczne jest usunięcie ziemi oraz ścięcie drzewa blokującego płytę – mówi Bartłomiej Plebańczyk, przedstawiciel Muzeum w Memerkach.

Nawet jeśli tunel nie doprowadzi muzealników do bursztynowego dzieła sztuki, to możliwe jest znalezienie cennych historycznie dokumentów i nie tylko. W Kwaterze Głównej i okolicach w Mamerkach stacjonowało bowiem 40 generałów, ok. 1500 oficerów i żołnierzy, a to oznacza, że gdzieś powinny znajdować się m.in. setki talerzy i innych przedmiotów należących niegdyś do hitlerowców.

To nie pierwszy raz kiedy w tym miejscu przeprowadzono poszukiwania bursztynowej komnaty. Juz w 2016-2017 przeprowadzana ekspedycje badawcze w celu szukaniu śladów po wywożonych przez Niemców zrabowanych skarbów kulturowych należących do Polski.

- Mam nadzieję, że formalności prawne zostaną załatwione pozytywnie i pod koniec czerwca 2019 roku tunel zostanie otwarty – informuje przedstawiciel Muzeum w Mamerkach.

W dniu otarcia włazu do Memerek przyjdzie amerykański kanał telewizyjny History Channel, który wyśle swoją ekipę, aby sfilmować moment otwarcia wejścia do tunelu. Warto tym samym podkreślić, że w sytuacji odnalezienia przedmiotów o znaczenium historycznym, zostaną one przekazane do państwowych muzeów.

Bartłomiej Plebańczyk / Konrad Uściński


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB