Czwartek, 19 września 2019. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

"Okrągły Stół" należał do elbląskiej młodzieży

2019-06-12 15:10:43 (ost. akt: 2019-06-13 08:15:29)

Autor zdjęcia: Konrad Uściński

W Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie, którego celem było wzmocnienie współpracy między młodymi ludźmi, a władzami poprzez dialog obywatelski. Młodzieżowa Rada Miasta przede wszystkim kładzie nacisk na lepsza identyfikację i zrozumienie potrzeb młodzieży, a także realnym włączeniu młodego pokolenia w procesy decyzyjne miasta.

- Młodzieżowa Rada Miasta jest organizacja powołaną przez ustawę o samorządzie gminy. mówi Aleksandra Dąbrowska, przewodnicząca Rady Młodzieżowej w Elblągu i dodaje. - Jest to ciało o charakterze konsultacyjnym, które zostało powołane aby promować idee samorządowa wśród młodzieży. W naszej radzie są uczniowie ze szkół podstawowych jak i średnich.


Czerwcowe wydarzenie w Elblągu to czwarte spotkanie w Polsce w ramach struktury lokalnej sieci nawiązujących do metody "Okrągłych Stołów", w ramach których będą odbywać się spotkania tematyczne w każdej zaangażowanej gminie. Do tej pory spotkania odbyły się w Iławie, Dzierzgoniu, Nowym Mieście Lubawskim, Telsiai w Litwie oraz Hassleholm w Szwecji.

- Jest to projekt międzynarodowy finansowany z funduszy europejskich. - mówi Marcin Żukowski, organizator projektu "Okrągłych Stołów" i dodaje. - Ale w przeciwieństwie do innych projektów my stawiamy na działania lokalne, takie które mogą rozwiązać problemy palące już teraz. Najważniejszy mechanizm w tego typu działania jest współpraca, chcemy być prekursorem Unii Europejskiej,

W ramach projektu w organizacjach partnerskich formowana jest Sieć Grup Młodzieżowych Południowego Bałtyku, operująca na zasadzie otwartych forów, które łączą zainteresowane instytucje oraz młodzież w krajach, dążąc do wzmocnienia potencjału i wspierania obywatelskiego zaangażowania młodych ludzi.

- Gratuluje wszystkim zebranym tutaj zawiązania nowej Rady Młodzieżowej w naszym mieście. - mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga i dodaje. - Przede wszystkim moje gratulacje kieruję do Antoniego Czyżyka, który od wielu lat stoi na czele Rady Młodzieżowej, życzę zebranym tutaj owocnych obrad, aby nasza młodzież kierowała się rozsądkiem i dobrem miasta.

Głównymi odbiorcami projektu są jednostki gminne i powiązane z nimi pracownicy, organizacje lokalne, instytucje akademickie, młodzież zrzeszona w różnych organizacjach formalnych i nieformalnych, wyspecjalizowane fundacje działające na rzecz młodzieży oraz organizacje parasolowe.

Konrad UścińskiKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB