Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Wystawa z niepublikowanymi zdjęciami Sprawy Elbląskiej

2019-06-16 10:42:22 (ost. akt: 2019-06-16 18:09:52)

Autor zdjęcia: nadesłane

GE Power zaprasza na wernisaż wystawy: „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć” z ponad stu fotografiami (w większości niepublikowane), do Ratusza Staromiejskiego 18 czerwca o godz. 18.00.

W lipcu tego roku minie 70 lat od tragicznych wydarzeń, które zapoczątkowały Sprawę Elbląską. Rozegrały się w Zakładach Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego (Zamech). Dzisiejsze GE Power czując się spadkobiercą Zamechu chciałoby przypomnieć elblążanom ten ważny fragment historii Elbląga. Pożar hali produkcyjnej A20 oraz represje jakie w jej następstwie spadły na pracowników i elblążan były najcięższym doświadczeniem powojennego Elbląga.

18 czerwca (wtorek) w godzinach od 18.00 do 20.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się prelekcja i wernisaż wystawy z ponad stu zdjęciami (w większości jeszcze niepublikowane), w tym fotografii: hali po pożarze, strażaków, osób skazanych, obrazujących życie reemigrantów z Francji oraz dokumentów dotyczących m.in. śmierci dwóch osób, które w więzieniu straciły życie.

Autorką wystawy jest Grażyna Wosińska, autorka „Pożaru i szpiegów”, jedynej publikacji popularno-naukowej o Sprawie Elbląskiej, a koordynatorem - Daniel Lewandowski z Biura Konstrukcyjnego Turbin parowych GE Power, opracowanie graficzne – Andrzej Zieliński.

Wystawę będzie można także zobaczyć podczas zwiedzania hali produkcyjnej A20, która była areną wspomnianych wydarzeń sprzed 70 lat, w dniu 23 czerwca (niedziela) w godzinach od 10.00 do 14.00, w ramach „Drzwi otwartych Zakładu Produkcji Turbin”.

Inauguracja obchodów odbyła się 30 maja. Oto refleksja Tomasza Stężały, pisarza, autora książek historycznych.

- Bardzo ciekawe spotkanie poświęcone 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej w Ratuszu Staromiejskim. Szkoda, że nie widać było nauczycieli historii oraz młodych ludzi - napisał Tomasz Stężała na Facebooku.

UM w Elblągu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB