Dwie strony siatki

2019-06-18 10:02:23(ost. akt: 2019-06-18 10:10:11)

Autor zdjęcia: nadesłane

W Piastowie niedaleko Elbląga odbyły się otwarte mistrzostwa Polski niepełnosprawnych na siedząco (na matach) oraz na stojąco. Zespoły grały w 3-osobowych składach.
W rywalizacji na siedząco uczestniczyło osiem drużyn, a do ścisłego finału zakwalifikowały się dwa zespoły IKS Atak Elbląg. Lepszym okazał się Atak I (Mariusz Wojdag, Rafał Wojtowicz, Jarosław Czyżewski), który zwyciężył 2:0 (21:13, 21:17).

Atak II zagrał w składzie: Krzysztof Wojtaszek, Łukasz Biedrzycki i Marcin Hebda. Brązowy medal wywalczyła Indra Kaźmierz (woj wielkopolskie), najlepszym zawodnikiem turnieju został Jarosław Czyżewski, a dla gospodarzy był to piąty z rzędu tytuł mistrzowski.

Natomiast w zmaganiach na stojąco wystartowały tylko trzy zespoły: IKS Atak Elbląg (Rafał Wojtowicz, Artur Wąsowicz, Adam Stępień), Start Łódź i Start Zielona Góra. Elbląscy podopieczni trenera Tomasza Woźnego dwa razy wygrali po 2:0 i po rocznej przerwie powrócili na najwyższe podium. W meczu o srebrny medal Zielona Góra pokonała 2:0 Łódź, a najlepszym zawodnikiem turnieju został Rafał Wojtowicz.

Elbląg po raz pierwszy jest gospodarzem ogólnopolskiego turnieju Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. W niedzielę wieczorem podczas gali w Teatrze im. Aleksandra Sewruka spotkali się najzdolniejsi zawodnicy w kategoriach młodzieżowych i najbardziej aktywne Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Najlepsi otrzymali Gawełki - są to nagrody-statuetki, których patronem jest Wiesław Gawłowski, mistrz świata i złoty medalista olimpijski, który zginął tragicznie w 2000 roku. Specjalnego Gawełka otrzymały władze Elbląga za pomoc w organizacji gali.

Warto przypomnieć, że Gawełki przyznawane są od siedmiu lat, bo tyle trwa projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych realizowany przy pomocy Ministerstwa Sportu, Polskiego Związku Piłki Siatkowej i 160 samorządów w całym kraju, w tym jest też i Elbląg (SOS działa przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2). — Przez projekt przewinęło się 30 tysięcy dzieci, a dzisiaj w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych trenuje około ośmiu tysięcy dzieci — wyliczył Waldemar Wspaniały, szef SOS oraz były trener reprezentacji Polski.
W poniedziałek i wtorek najzdolniejsi młodzi siatkarze biorą udział w turnieju SOS. Tradycją tych zawodów jest to, że wszyscy uczestnicy otrzymują złote medale.