Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Odpoczywać na powietrzu, ale z głową!

2019-06-18 11:22:52 (ost. akt: 2019-06-18 17:59:34)

Autor zdjęcia: pixabay

Początki lata sprawiają, że mieszkańcy naszego miasta jak i turyści, coraz częściej chcą spędzać ciepłe dni na świeżym powietrzu. Najczęściej wybierają się na otwarte tereny takie jak las, polany, lub tereny przy jeziorach. Tymczasem Nadleśnictwo Elbląg przypomina zasady osobom, które podjęły decyzje o aktywnym spędzaniu dnia na łonie natury.

- Najważniejsze przed wybraniem się na spacer do lasu jest należyte zadbanie o odpowiedni ubiór (zależnie od pory roku), zaplanowanie czasu potrzebnego na przemierzenie wybranej ścieżki oraz sprawdzenie pogody. - mówi Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

I dodaje. - W czasie wycieczki należy trzymać się wyznaczonej ścieżki oraz zapamiętywać charakterystyczne punkty w celu orientacji w terenie. Przed wyjściem w teren należy powiadomić znajomych, gdzie się wybieramy i określić przybliżony czas powrotu z wycieczki. Warto też przed wyprawą zapisać sobie numer do lokalnego leśniczego i straży leśnej oraz zadbać, aby bateria wytrzymała całą wycieczkę - wylicza.

Bezpieczne biwakowanie umożliwiają specjalnie wyznaczone miejsca. Istnieje absolutny zakaz biwakowania i palenia ognisk w miejscach innych niż wyznaczone. Nadleśnictwo Elbląg nie prowadzi pól biwakowych jedynie dzierżawi grunty wykorzystywane na ten cel. Takie pola biwakowe można znaleźć w Kątach Rybackich, Krynicy Morskiej oraz Sztutowie. W trakcie biwakowania należy dbać o porządek oraz dostępne urządzenia turystyczne. Pod żadnym pozorem nie wolno niszczyć roślin, gleby oraz płoszyć zwierząt.

Głównym niebezpieczeństwem występującym w lesie jest możliwość ukąszenia przez kleszcza. Najlepiej eliminować tego rodzaju zagrożenie poprzez odpowiedni ubiór i stosowanie środków odstraszających kleszcze. Kluczowym elementem ubioru chroniących nas przed kleszczami są długie spodnie, ponieważ najczęściej oczekują one na ofiarę na wysokości do 1 metra. Po powrocie ze spaceru w lesie należy dokładnie sprawdzić czy na ciele nie ma żadnego wbitego kleszcza.

W przypadku zaobserwowania wbitego kleszcza należy go usunąć za pomocą pęsety, chwytając pasożyta tuż przy ciele i wyciągnąć go zdecydowanym ruchem. Należy również sprawdzić czy kleszcz został usunięty w całości, a następnie zdezynfekować ranę za pomocą spirytusu. W przypadku stwierdzeniu pozostałości kleszcza w ciele należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Kluczowym w zapobieganiu chorobom przenoszonym przez kleszcze jest jak najszybsze usunięcie pasożyta (najlepiej zrobić to w pierwszych 24 godzinach od wbicia), ponieważ im dłużej kleszcz znajduje się w naszym ciele tym większe są jego zdolności infekcyjne. Dodatkowe informacje znajdują się na poniższej grafice.

W lasach należy też uważać na możliwy kontakt z wolnożyjącą zwierzyną. Chociaż zwierzęta starają się unikać ludzi, w skrajnych wypadkach spotkanie z nimi może być niebezpieczne. W przypadku zobaczenia dzika prowadzącego młode dziczki należy oddalić się na bezpieczną odległość i dać możliwość ucieczki zwierzynie. Należy też unikać lisów, które nie boją się kontaktu z człowiekiem, ponieważ mogą one chorować na wściekliznę.

W mocno nasłonecznionych miejscach mogą się również wygrzewać żmije zygzakowate, dlatego należy uważnie patrzeć pod nogi i obejrzeć miejsce, na którym chcemy usiąść. W przypadku ukąszenia przez węża posiadającego wyraźny zygzak na swoim ciele należy niezwłocznie udać się do szpitala w celu podania surowicy przeciw jadowi.


Pomimo kontrolowania szlaków turystycznych i miejsc zagospodarowanych pod względem turystycznym pod względem bezpieczeństwa może zdążyć się, że drzewa również mogą stanowić zagrożenie. Największy wpływ na wystąpienie ewentualnego wypadku ma pogoda, a więc występowanie silnego wiatru oraz gwałtownych burz. Warto sprawdzić pogodę przed wyruszeniem w las, a gdy pogoda jest niekorzystna i bardzo zmienna wskazane jest zrezygnowanie z wycieczki. W przypadku gdy pogoda gwałtownie zmieni się w czasie spaceru należy unikać starych drzew i w żadnym wypadku nie chować się pod nimi, ponieważ na skutek uderzenia pioruna czy silnego wiatru może odpaść gałąź, a nawet dojść do przewrócenia całego drzewa.

źródło: Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB