Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

W mundurze i bez niego będą strzegli bezpieczeństwa w weekend

2019-06-19 10:39:52 (ost. akt: 2019-06-19 10:44:28)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

W Boże Ciało (czwartek 20 czerwca) rozpoczyna się kolejny w polskim kalendarzu tzw. długi weekend. Stróże prawa, ci w mundurach, jaki ze służby kryminalnej będą strzec bezpieczeństwa. Zwłaszcza, że dłuższy czas wypoczynku od codziennych zajęć zbiega się w tym roku z Dniami Elbląga.

Elbląscy policjanci przyznają, że długie weekendy charakteryzują się znacznym natężeniem ruchu, szczególnie podczas wyjazdów i powrotów z miejskich aglomeracji. Nadal główną przyczyną wypadków jest wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i nadmierna prędkość natomiast w przypadku tzw. niechronionych uczestników - nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, jak również przechodzenie w miejscu niedozwolonym i na czerwonym świetle.

Dlatego w terenie nie zabraknie stróżów prawa.

— Policyjne kontrole będą koncentrowały się na wyjazdach i powrotach — informuje Jakub Sawicki z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — W ruch pójdą wszystkie specjalistyczne urządzenia oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz na przewożenie dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W ramach weekendowych działań zaplanowano także akcje „trzeźwe poranki” ukierunkowane na eliminowanie z ruchu kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu.

— Apelujemy o szczególną ostrożność na drogach w tym okresie — mówi Sawicki. — Przypominamy o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego, stosowania obowiązujących ograniczeń prędkości, używania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci. Zadbajmy o to, aby nasza podróż była przyjemna i wiązała się z długo wyczekiwanym wypoczynkiem. Zadbajmy o dobry stan techniczny pojazdu, zaplanujmy podróż uwzględniając prognozę pogody i większe natężenie ruchu na drogach. Zapewnijmy sobie komfort jazdy i odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, że nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.

Najważniejsze, to by w trasę wyruszać na trzeźwo. Kierowcy powinni też robić przerwy w podróży.

— Kierowco, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów ruchu drogowego i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania — apeluje przedstawiciel elbląskich stróżów prawa. — Parkujmy w miejscach do tego wyznaczonych. Nie zostawiajmy nawet na chwilę pasażerów w nagrzanym pojeździe. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach, wewnątrz pojazdu. Co ważne! Nie afiszujmy się zbytnio posiadanymi dobrami na facebooku i planowanymi wyjazdami: nigdy nie wiemy, kto może nas obserwować.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hilary #2749616 | 85.221.*.* 19 cze 2019 15:31

    Apelują o wzmożoną ostrożność. Ok, będę jeszcze bardzije z yanosikiem uważał czy gdzieś nie stojąi na mnie nie czatują.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz