Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Terytorialsi szkolą się wraz z pogranicznikami

2019-06-19 10:53:02 (ost. akt: 2019-06-19 10:53:18)

Autor zdjęcia: Fot. 4W-MBOT

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach ćwiczeń Dragon-19 doskonalą swoje umiejętności z funkcjonariuszami oddziału Straży Granicznej na Warmii i Mazurach. Terytorialsi współpracują w ramach ćwiczeń Dragon-19 z pogranicznikami w okolicach Braniewa, Lelkowa i Głębocka.

Dragon-19 to największe cykliczne ćwiczenie z udziałem innych państw NATO oraz krajów partnerskich, gdzie sprawdzona będzie synergia współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz obrony terytorialnej. Co prawda manewry głównie zaplanowano w Drawsku Pomorskim, Żaganiu i Orzyszu, to jednak i w naszym regionie szkolą się min. terytorialsi.

— Żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej realizują takie zadania jak pełnienie służby w patrolach, prowadzenie obserwacji, kontrola ruchu drogowego, zatrzymywanie osób, przeszukanie terenu, pościg za osobą we współdziałaniu z przewodnikiem psa — informuje szer. Wojciech Andrearczyk, specjalista ds. komunikacji z 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie Wojsk Obrony Terytorialnej. — Celem ćwiczeń jest przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa w zasięgu terytorialnym przejść granicznych oraz w strefie nadgranicznej. Równie ważna jest ochrona i wzmocnienie strategicznych urzędów oraz ubezpieczenie kluczowych punktów dla przemieszczających się sił wojsk. Terytorialsi doskonalą także sposób przekazywania informacji we współdziałaniu Wojska Polskiego z innymi służbami patrolowymi.

W manewrach uczestniczy ponad 1,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z sześciu brygad, między innymi żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Harcerz #2749609 | 84.62.*.* 19 cze 2019 15:19

    Wariata Macierowicza tez zagoncie do tej zabawy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)