Dwa razy więcej uczniów. Najpopularniejszy „mechanik”
2019-07-03 13:21:55(ost. akt: 2019-07-03 13:24:14)
Ponad 3 tysiące chętnych uczniów-absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów ubiegało się w tym roku o przyjęcie do szkół średnich. Dwustu z nich czeka rekrutacja uzupełniająca. Jak zapewniają władze Elbląga, wszyscy znajdą miejsce i warunki do dalszej nauki.
To bardzo trudny okres dla uczniów – absolwentów, pracowników szkół jak i samorządów. W tym roku po raz pierwszy do szkół średnich startowali absolwenci szkół podstawowych i jednocześnie absolwenci gimnazjów. Jak dowiadujemy się w elbląskim magistracie, w tutejszych szkołach wszystkim uczniom zapewniono „ofertę edukacyjną”.
— Elbląskie szkoły: cztery licea oraz osiem szkół zawodowych, w tym technika i szkoły branżowe, prowadziły rekrutację dwutorową. To oznacza, że każda ze szkół przygotowała zarówno ofertę dla szkół podstawowych, jak i ofertę dla gimnazjów — wyjaśnił Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
W tegorocznej rekrutacji uczestniczyło łącznie ponad 3 tysiące uczniów: około 2 tysiące z Elbląga i tysiąc spoza terenu miasta. To dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich. Łącznie utworzono 97 klas: 48 po szkołach podstawowych (18 w liceach, 20 w technikach, 10 w szkołach branżowych) oraz 49 po gimnazjach (19 w liceach, 21 w technikach, 9 w szkołach branżowych)
Największym powodzeniem cieszyło się w tym roku II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Mechanicznych. Najpopularniejsze szkoły wg ilości przyjętych uczniów: Zespół Szkół Mechanicznych – 374; II Liceum Ogólnokształcące – 372; I Liceum Ogólnokształcące – 334 ; Zespół Szkół Gospodarczych – 280; Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych – 274; Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących – 233; III Liceum Ogólnokształcące – 228.
— Wszyscy uczniowie znajdą miejsce w naszych szkołach — zapewnił Mierzejewski. — Po pierwszym etapie rekrutacji w wybranych szkołach jest jeszcze około 400 wolnych miejsc. 200 uczniów, 110 ze szkół podstawowych i 97 z gimnazjów, nie dostało się do żadnej szkoły. Główny powód to brak spełnienia przez ucznia kryteriów punktowych przyjętych w danej szkole.
Przed uczniami, którzy nie dostali się do wybranej szkoły, teraz rekrutacja uzupełniająca.
— Wolne miejsca w szkołach będą do podglądu na platformie EPED. Informacji o wolnych miejscach udzielają uczniom i rodzicom również dyrektorzy szkół i Departament Edukacji UM. Natomiast wszelkie formalności dotyczące rekrutacji uzupełniającej załatwiać należy indywidualnie w szkołach – radzi przedstawiciel ratusza.
Ważne terminy:
Do 10 lipca 2019 (środa) – potwierdzenie przez rodzica kandydata – albo kandydata pełnoletniego – woli przyjęcia w postaci:
— przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego
— w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu
— przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego
— w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu
11 lipca 2019 (czwartek) – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły
Do 12 lipca 2019 (piątek) – do godz. 12.00 – poinformowanie przez dyrektora szkoły kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole
Druga tura rekrutacji uzupełniającej odbędzie się pod koniec sierpnia br.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez