Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Poświęcił życie by ratować innych. Mieszkańcy gminy Pasłęk pamiętają o bohaterskim pilocie

2019-07-08 11:12:28 (ost. akt: 2019-07-08 11:15:11)

Autor zdjęcia: UM Pasłęk

W sobotę (6 lipca) w pierwszą rocznicę katastrofy wojskowego myśliwca MiG -29, w której zginął kpt. pilot Krzysztof Sobański w Krasinie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą tragicznie zmarłemu pilotowi. Mieszkańcy nie ukrywają, że dzięki jego poświęceniu, nie zginęło więcej ludzi.

Do katastrofy MiG-29 w okolicach Pasłęka doszło o godzinie 1:57. Podczas lotów nocnych rozbił się samolot z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pilot zdołał się katapultować, jednak nie przeżył wypadku. Wrak samolotu odnaleziono około pół kilometra od zabudowań.

Tragicznie zmarły pilot miał ponad 800 godzin wylatanych w powietrzu, w tym ponad 600 godzin na MiG-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Został pochowany w Pruszczu Gdańskim.

Krzysztof Sobański pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana.

Według wielu mieszkańców Pasłęka i okolic, tylko dzięki poświęceniu pilota nie doszło do jeszcze większego dramatu – myśliwiec nie uderzył bowiem w zabudowania mieszkalne. Dlatego postanowiono upamiętnić jego bohaterstwo.

Odsłonięcia tablicy dokonała Marlena Sobańska, żona tragicznie zmarłego pilota.

W uroczystości uczestniczyli najwyżsi dowódcy wojskowi: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pilot Jacek Pszczoła, Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski, Dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk. pilot Maciej Trelka, Dowódca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk. pilot Mirosław Zima, wicewojewoda Sławomir Sadowski, starosta Elbląski Maciej Romanowski, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, mieszkańcy wsi Sakówko i Krasin, a także najbliższa rodzina tragicznie zmarłego pilota.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pod koniec maja rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak poinformował, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego na ostatnim posiedzeniu zakończyła badanie dwóch zdarzeń lotniczych z udziałem samolotów MIG-29, w tym katastrofy z 5 lipca 2018 r.

— Decyzję o terminie i miejscu zapoznania pilotów samolotów MIG-29 z treścią raportów końcowych podejmą właściwi dowódcy wskazani przez Przewodniczącego KBWL LP zgodnie z przepisem, który stanowi, że raport końcowy przesyła się do Ministra Obrony Narodowej oraz do: Dowódcy rodzaju sił zbrojnych, w którym zaistniał incydent lub wypadek lotniczy; Kierownika jednostki organizacyjnej, w której zaistniał incydent lub wypadek lotniczy; Innych podmiotów wskazanych przez Przewodniczącego KBWL LP. raport końcowy nie podlega

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. destroyer #2760311 | 94.254.*.* 10 lip 2019 21:06

  jak widac kurwopolin to stan umyslu w ktorym niejeden kurwopolinczyk coraz bardziej upodabnia sie do tych co sa ich rasowymi panami i w kazdej chwili kraj tych panow moze zostac zniszczony (zydrael)...i zeby nie bylo na wschodzie rowniez maja swoich j.ud.e i bardzo dobrze o tym wiem

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z"ukosa" #2758954 | 83.9.*.* 8 lip 2019 14:29

  Szkoda człowieka ...ale przestańcie już z tym pośmiertnym bohaterstwem. Bohaterów nam potrzeba ...ale żywych ..żywych. A tych wciąż jakoś brak. Im więcej w historii bohaterów którzy ginęli w różnych okolicznościach ..najczęściej za Ojczyznę lub z przyczyn nam nieznanych ...niewyjaśnionych ..tym większe wątpliwości co do jakości elit rządzących ..." bo wojny i sytuacje ekstremalne powodują tzw. elity rządzące a potem giną w większości ..zwykli obywatele a kolejne "elity" stawiają im pomniki i wieszają ordery na drodze do własnej sławy bądź nie .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakie poświęcenie??? Samolot #2758910 | 83.9.*.* 8 lip 2019 12:58

  spadł, gdzie spadł, pilot katapultował się wcześniej a wrak leciał jak pocisk. Dla wierzących: cud, że nie przywalił we wsi. Dla niewierzących: przypadek. Dla wszystkich: fizyka.... płatowiec trochę leci, zanim spadnie, to nie kamień.... A ciemniakom gratuluje głupoty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kkk #2758897 | 109.241.*.* 8 lip 2019 12:17

  Ale propaganda, świadomie poświęcił życie, by ratować mieszkańców. Niedługo to ruscy dadzą odznaczenie pilotom ze Smoleńska, bo świadomie w parów przywalili, a mogli w miasto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz