Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Zamiast znajomej, wysłała pieniądze oszustowi

2019-07-11 12:38:13 (ost. akt: 2019-07-11 12:40:49)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Warto mieć się na baczności. Komunikatory internetowe to narzędzie, które wielu osobom ułatwia czy to pracę, czy to życie codzienne. Niestety, ułatwia również oszustom oszukiwanie ludzi.

Coraz częściej elbląscy policjanci spotykają się z tą metodą wyłudzenia pieniędzy. Osoba z którą często się komunikujemy prosi nas o szybkie przelanie niezbyt dużej sumy pieniędzy. Zwykle jest to kwota do 1000 złotych. Zdarza się że po jednej takiej udanej próbie następuje kolejna prośba.

— Oszustwo to charakteryzuje się szybkością — wyjaśnia kom. Krzysztof Nowack, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. — Sprawcy zależy na tym, byśmy nie weryfikowali niczego, bo skoro rozmawiamy z naszym znajomym, to przecież „pożyczka” jest bezpieczna i zaraz nam ją zwróci.

Oczywiście oszust nie dostanie pieniędzy od kogoś zupełnie obcego. Ale jeżeli podszyje się pod osobę, którą ta druga strona zna, a dodatkowo darzy sympatią – jego szanse znacznie wzrastają. 

— Wczorajsza sytuacja dotyczyła właśnie przelania pieniędzy metodą aplikacji do szybkich płatności – mówi policjant operacyjny wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. - Od młodej kobiety, oszust podszywający się pod jej znajomą wyłudził kwotę 1000 złotych posłużył się przy tym komunikatorem internetowym.  

W przypadku tego oszustwa sprawcy postawili na „ilość”, czyli więcej małych kwot niż jedno większe oszustwo.

— Pamiętajmy o tym i w sytuacji pytania o pieniądze weryfikujmy czy to naprawdę nasz znajomy. Oszustwo to przestępstwo, za które sąd może skazać na karę do 8 lat pozbawienia wolności — zaznacza kom. Nowacki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB