środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

W Elblągu coraz krócej czeka się na operację zaćmy

2019-07-12 13:06:33 (ost. akt: 2019-07-12 13:09:15)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay.com

Niegdyś pacjenci czekali na zabieg nawet dwa lata. Dziś zaledwie kilka miesięcy. Na przykład w Elblągu, gdzie najbliższy wolny termin operacji wypada we wrześniu tego roku. Dlatego NFZ wysyła SMS-y do pacjentów.

To dobra wiadomość dla pacjentów z zaćmą – operacje i badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego odbędą się szybciej. W województwie warmińsko-mazurskim znacznie skracają się kolejki pacjentów oczekujących na operację usunięcia zaćmy i na badania. Z kilku lat nawet do 2 miesięcy. Tak jest np. w przypadku operacji zaćmy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Elblągu – najbliższy wolny termin zabiegu to 23 września b.r. , a jeszcze rok temu pacjenci byli zapisywani na 2021 rok.

— Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na wykonywane zabiegi usunięcia zaćmy i badania TK i RM – poinformowała Aleksandra Kuczko, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. - Oznacza to, że warmińsko-mazurski NFZ płaci za wszystkie wykonane operacje zaćmy i badania. Dzięki temu z miesiąca na miesiąc skracają się kolejki oczekujących.

Na Warmii i Mazurach operację usunięcia zaćmy wykonuje siedem placówek – trzy w Olsztynie, dwie w Elblągu oraz po jednej w Iławie i Ełku. W regionie mamy osiem miejsc, gdzie wykonywany jest rezonans magnetyczny i siedemnaście, gdzie badani są pacjenci tomografem komputerowym.

— Przypominamy, że pacjent ma prawo wyboru dowolnej placówki, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza, to że możemy wybrać taką placówkę, która ma najkrótsze kolejki oczekujących – dodała przedstawicielka funduszu. - Warmińsko-Mazurski OW NFZ rozpoczął wysyłanie smsów do pacjentów oczekujących na operację zaćmy, z prośbą o kontakt z placówką medyczną, w której są zapisani w kolejce. Dzięki temu pacjenci mogą znacznie przyspieszyć zabieg, na który czekają od długiego czasu.

Listę placówek wykonujących operacje zaćmy oraz badania TK i MR wraz z pierwszym wolnym terminem i danymi kontaktowymi do placówki znajdą Państwo na naszej stronie internetowej pod linkiem: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/# lub pod bezpłatnym nr infolinii 800 190 590

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kostka #2761939 | 5.173.*.* 14 lip 2019 09:49

    To uruchomcie jeszcze dodatkowe punkty rehabilitacji. Kolejka trwa rok czasu

    ! - + odpowiedz na ten komentarz