środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Policyjne kamery łagodzą obyczaje. Sprawdzają się w Elblągu

2019-07-17 10:04:31 (ost. akt: 2019-07-17 10:14:53)

Autor zdjęcia: KMP Elbląg

Wszyscy policjanci na służbie mają być wkrótce wyposażeni w kamery przypięte do mundurów. Na razie wykorzystywanych jest ponad 2100 takich urządzeń. Zdaniem Komendy Głównej Policji, obecność kamer prowadzi do zmniejszenia się liczby konfliktowych sytuacji podczas policyjnych interwencji.

„Kamery są obecne we wszystkich garnizonach i planowane są dalsze zakupy” - mówi w rozmowie z Prawo.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Według niego na poprawę statystyki duży wpływ ma aspekt psychologiczny. „Zarówno osoby, wobec których podejmowane są działania, jak i sami policjanci, zachowują się inaczej, mając świadomość nagrywania. Obywatele przestają prowokować i wykazywać niewłaściwe postawy wobec policjantów, ci zaś skuteczniej panują nad emocjami związanymi z podejmowaniem interwencji" — dodaje Ciarka.

Prawnicy i obrońcy praw człowieka wskazują, że nagrania mogą skutecznie przeciwdziałać przemocy ze strony policjantów, jak też chronić ich przed pomówieniami. Z danych KGP wynika, że w ok. 80 proc. przypadków skarg działania funkcjonariuszy, zapis z kamer przemawia na korzyść policjantów.

W opinii Jacka Kudły, specjalisty w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, obowiązujące przepisy wyraźnie określają granice stosowanie kamer. Policjanci mogą je stosować wyłącznie podczas interwencji.

Przypomnijmy, tzw. kamery nasobne jednoznacznie pozwolą wyjaśnić sytuacje sporne, z jakimi mogą się spotkać policjanci podczas interwencji. Urządzenia przekazują obraz oraz dźwięk w systemie szyfrowania i mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Już od chwili rejestracji zdarzenia kamera identyfikuje policjanta oraz ustala czas i datę interwencji. Należy również podkreślić, że funkcjonariusz nie ma możliwości jakiejkolwiek ingerencji w zarejestrowane nagranie. Po zakończeniu służby policjant będzie wstawiał kamerę do stacji dokującej, która archiwizuje zarejestrowane dane.

W styczniu tego roku w takie urządzenia zostali wyposażeni policjanci w Elblągu.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP/własne/gazetaolsztynska.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ewa #2766180 | 51.68.*.* 23 lip 2019 09:10

    Witam, jestem Ewą biedną kobietą, której potrzebowaliśmy pożyczek i dziś dostałem pożyczkę w wysokości 140 tysięcy złotych dzisiaj i chcę opowiedzieć o tym całemu światu, ona jest potwierdzona, ta firma pochodzi z USA i są prawdziwe i ich również pomogły w innych krajach, a tutaj firma wysyła mrsstellareneloanfirm1@gmail.com aby skontaktować się z ich adresem kontaktowym, aby zakończyć swój kryzys finansowy, ponieważ tutaj w naszym kraju banki nie chcą udzielać nam pożyczki, ale dziś grupa pożyczkowa Stella Rene są tutaj, aby pomóc nam wszystkim z naszego problemu z pożyczką, porozmawiaj z nimi dzisiaj i powiedz im, aby skontaktowali się ze mną Ewa. Ewa

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kkk #2763633 | 109.241.*.* 17 lip 2019 17:18

    Chyba że jednocześnie się wyczerpie bateria, były już takie przypadki.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz