Ulgi podatkowe dla młodych mogą uderzyć w plany rozwoju Elbląga

2019-08-01 08:24:09(ost. akt: 2019-08-02 11:35:44)

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

Zmiany w prawie mające umożliwić młodym ludziom lepszy start na rynku pracy odbiją się rykoszetem o budżety miast i gmin. Eksperci przewidują, że może zabraknąć środków na niezbędne inwestycje.
Przypomnijmy, pod koniec czerwca szef rządu ogłosił początek programu zerowego PIT dla młodych do 26. roku życia. Z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników. Premier wraz z organizacjami młodzieżowymi podpisali także deklarację Plan dla Młodych, dzięki której rząd będzie mógł przygotować dla nich pakiet rozwiązań.

Podczas spotkania z młodymi Mateusz Morawiecki rozmawiał o rządowym programie.

— Chcę, by nasza dyskusja była ważnym krokiem w kierunku wypracowania całego wachlarza nowych postulatów formułowanych przez młodych ludzi we wszystkich dziedzinach życia – mówił. — Sztandarowym projektem dla młodych ludzi, który rząd zamierza rozwijać jest plan #BezPITdlaMłodych. Chcemy, by to było atrakcyjną propozycją dla młodych ludzi, by obciążenie dla nich było jak najniższe – dodał.

Decyzje te mogą mieć jednak negatywne skutki dla poszczególnych gmin.

„Zapowiadana obniżka podatków i zwolnienie osób do 26. roku życia z podatku dochodowego, a także skutki ostatniej reformy oświaty związanej z likwidacją gimnazjów bezpośrednio odbiją się na finansach samorządów. W związku z tym szef Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz ostrzega, że co trzecia gmina może mieć problem z uchwaleniem przyszłorocznego budżetu” – podał Forbes.

Jak czytamy w komunikacie związku miast, prosi on miasta o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT.

— Według oceny skutków regulacji podanej w rządowych projektach ustaw, ubytek w dochodach JST w roku 2019, pochodzących z udziału w PIT, wyniesie 14,23 % w stosunku do dochodów z tego tytułu w 2018 roku — poinformowało biuro Związku Miast Polskich. — W miastach członkowskich Związku są to 4 miliardy złotych rocznie!

– Jedna trzecia gmin może mieć problem z uchwaleniem budżetów, inwestycje będzie musiała ograniczyć zdecydowana większość – uważa Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP cytowany przez Forbes.

Podkreśla przy tym, że samorządy realizują zadania na rzecz mieszkańców, a odbieranie im pieniędzy „uderzy bezpośrednio w jakość życia w naszych gminach, miastach, powiatach i województwach”.

– Oczekujemy, że premier Morawiecki przyjmie nasze wezwanie do merytorycznej debaty na ten temat – podkreśla prezes ZMP.

Zmiany w prawie mogą też odbić się na elbląskim budżecie. Na problem zwrócił uwagę radny Antoni Czyżyk.

— Podatek od osób fizycznych jest zapisany w ustawie źródłem finansowania samorządów — przypomniał. — Miasta na prawach powiatu otrzymują zatem blisko połowę z podatku PIT płaconego przez mieszkańców. Propozycja obejmuje zerową stawkę dla młodych, ale też obniżenie stawki podatkowej z 18 do 17 procent, planowane na początku 2012 roku, co spowoduje ubytek w przychodach samorządów, a tym samym mogą pojawić się ograniczone możliwości bilansowania budżetu przy jednoczesnym prowadzeniu programu rozwojowego Elbląga.

Dlatego zwrócił się do władz miasta z pytaniem, jakie wspomniana ustawa może wywołać skutki w planach rozwoju Elbląga? W tej sprawie włodarze miasta wystąpiły do Urzędu Skarbowego w Elblągu o przekazanie danych.

— Przeanalizowanie skutków finansowych, wprowadzonych zmianami oraz ich wpływu na plany rozwojowe możliwe będzie po otrzymaniu danych z urzędu skarbowego — wyjaśnił Edward Pietrulewicz, zastępca prezydenta Elbląga.

Do sprawy wrócimy.

Przypomnijmy, zerowy PIT przysługuje od 1 sierpnia osobom, które nie ukończyły 26 i osiągają przychody z m.in.: stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26 roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Projekt zakłada, że ich dochody w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.