Dzieci uciekają, policja interweniował kilkadziesiąt razy

2019-08-03 09:48:00(ost. akt: 2019-08-03 09:49:40)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: źródło: pixabay.com

Każdego roku nawet kilkaset młodych ludzi w całym kraju postanawia w okresie wakacyjnym uciec z domu. Często właśnie wtedy często rozpoczynają swa „przygodę” z łamaniem prawa. Niestety problem nie omija i powiatu elbląskiego.
Stróże prawa nie ukrywają, że przebywanie dzieci "na gigancie" w miesiącach letnich daje większe możliwości znalezienia noclegu i pożywienia - łupem uciekinierów padają warzywa i owoce z ogródków działkowych. Ponadto podczas wakacji znacznie łatwiej nawiązuje się też kontakty z rówieśnikami, łatwiej ukrywa się przed organami ścigania i szybciej znajduje osoby, które można okraść. W te sposób zaczynają się problemy młodych ludzi z prawem.


Niestety, w tym roku zdarzyło się już kilkadziesiąt przypadków wakacyjnych ucieczek dzieci w powiecie elbląskim.


– Podczas wakacji policjanci ujawnili 22 nieletnich, którzy byli na tzw. gigancie z domów rodzinnych, placówek opiekuńczych i wychowawczych. Wszyscy bezpiecznie wrócili do domów – poinformował Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.


Jak dodaje, wśród kontrolowanej młodzieży były cztery przypadki stanu po alkoholu i jeden przypadek stanu po środkach odurzających.


Policjanci radzą rodzicom i opiekunom co robić, gdy dziecko uciekło z domu:

- Natychmiast zgłoś zaginięcie Policji - zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyne zdjęcie jakie posiadasz nie zostawiaj go w komendzie. Wcześniej idź do najbliższego fotografa. On zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Przypomnij sobie, jak Twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które go wyróżniają wśród innych,

- Sprawdź, czy w pokoju Twojego dziecka jest coś, co mogłoby dać Ci informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu - możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane przez Twoje dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną. Może to da Ci jakąś wskazówkę w poszukiwaniach,

- Przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka, postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów,

- Ustal miejsca, gdzie najczęściej Twoje dziecko spędza wolny czas.

Jeśli dziecko wróci do domu poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji i odwołaj zaginięcie.

- Pamiętaj, że powrót Twojego dziecka do domu to ważny moment. Również od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie chciał uciec ponownie – apelują mundurowi.