Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Przycisk życia może uratować seniorów z Tolkmicka

2019-08-04 11:45:55 (ost. akt: 2019-08-04 11:48:19)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: źródło: malopolska.pl

W Tolkmicku i okolicznych miejscowościach ruszył program Teleopieki. Osoby starsze, czy niepełnosprawne, za pomocą specjalnego urządzenia, będą mogły natychmiast wezwać pomoc.

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego podpisano umowę pomiędzy województwem a gminą Tolkmicko o realizację usług opiekuńczych w formie Teleopieki.

- Uważam, że wdrożenie tego systemu to dobra wiadomość dla naszych seniorów - powiedziała Magdalena Dalman, burmistrz Tolkmicka. - Jest to system dla osób starszych, schorowanych, które za pomocą odpowiedniego urządzenia mogą szybko i bezpośrednio połączyć się z dyspozytorem, który w zależności od rodzaju zagrożenia wyśle pomoc. Jest to spore ułatwienie dla rodzin, które opiekują się niepełnosprawnymi czy starszymi osobami. Opiekunowie nie muszą stale być przy osobach potrzebujących pomocy. 20 osób już zostało wytypowanych do programu Teleopieki i otrzymały odpowiedni sprzęt - dodaje.

Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia z centrum monitoringu, w którym operator zdecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

Jak dowiedzieliśmy się w Gminno-Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pracownicy urzędu sami, prowadząc wywiad środowiskowy, występowali do potrzebujących z propozycją udziału w programie. - Teleopieka to akcja z wielkim potencjałem, bardzo cieszymy się, że możemy pomagać ludziom, po to jesteśmy – komentują urzędnicy z GMOPS.

Paweł Suszek

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agata 13 #2772899 | 77.253.*.* 6 sie 2019 11:45

    a w Elblągu kiedy wprowadzą system teleleopieki ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz