Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Podelbląscy rolnicy z uproszczonym dostępem do ujęć wody

2019-08-05 07:59:27 (ost. akt: 2019-08-05 07:59:51)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: źródło: pixabay.com

Ze względu na trudne warunki pogodowe, a dokładnie wz. z suszą glebową, oraz liczne postulaty rolników, dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku wyraziła zgodę na tymczasowy, uproszczony dostęp do ujęć wody dla celów rolniczych.

Uproszczona procedura została przedstawiona podczas spotkania władz Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku z rolnikami w gminy Gronowo Elbląskie. Spotkanie zorganizowane zostało wspólnie z wójtem gminy Gronowo Elbląskie, Marcinem Ślęzakiem.

— Zebrani zaakceptowali, w obecności przedstawiciela prezesa Wód Polskich, dyrektor Pauliny Wenderlich, przebieg uproszczonej procedury oraz treść wniosku niezbędnego do uzyskania zgody na pobór wody — poinformował Bogusław Pinkiewicz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Wydawane w tym trybie zgody będą obowiązywały do uzyskania właściwego pozwolenia wodnoprawnego, nie dłużej niż do zakończenia okresu wegetacyjnego w roku 2019. Jednocześnie do obowiązków korzystających z ujęcia wody będzie należało dbanie o jego stan i właściwą obsługę.

- Wody Polskie nie blokują nikomu dostępu do wody, jedyny warunek, żeby ten pobór wody był uregulowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tej szczególnej sytuacji dostęp do ujęcia nie będzie w inny sposób ograniczany, my tylko będziemy stali na straży ochrony przeciwpowodziowej i tego warunku będziemy przestrzegać. – powiedziała do Aleksandra Bodnar.

Z nowej procedury skorzystali od razu rolnicy ze wsi Wikrowo, czerpiący wodę z ujęcia wałowego PW1 na rzece Fiszewka. Wypełnili uzgodniony wniosek i wybrali sołtysa, Krzysztofa Wdowiaka, na osobę odpowiedzialną za odpowiednią regulację poboru wody. Dzięki temu ujęcie zostało oficjalnie otwarte.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB