Czwartek, 25 lutego 2021. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Straż Miejska usuwa wraki pojazdów

2019-08-13 07:15:19 (ost. akt: 2019-08-13 07:15:48)

Autor zdjęcia: SM w Elblągu

Pojazdy zaniedbane i nieużytkowane nazywane również wrakami są często porzucane na terenie Elbląga, na miejskich ulicach czy osiedlowych parkingach. Jak podkreślają strażnicy miejscy, wraki pojazdów, które blokują miejsca parkingowe stały się wielkim problemem społecznym, który wciąż narasta. Wielokrotnie pojazdy te zanieczyszczają środowisko i poprzez swój wygląd zaśmiecają okolice.

Straż Miejska może w takich przypadkach zlecić odholowanie pojazdu z drogi publicznej, z drogi w strefie zamieszkania oraz w strefie ruchu, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, który mówi, że pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub policję na koszt właściciela lub posiadacza.

— Samochód nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony — wyjaśnia Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblagu. — Pojazd ten przechodzi na własność gminy. Gmina nabywa także własność pojazdu, gdy w ciągu 6 miesięcy od daty usunięcia pojazdu nie ustalono osoby uprawnionej do odbioru pojazdu.

Od początku tego roku straż miejska przeprowadziła 101 interwencji dotyczących pojazdów nieużywanych, z czego usunięto poprzez odholowanie 10 takich pojazdów oraz spowodowano ich usunięcie przez właścicieli w 91 przypadkach.

— Mieszkańcy mogą zgłaszać do Straży Miejskiej pod numer alarmowy 986 zaobserwowane przypadki porzuconych pojazdów oraz pojazdów długi okres nieużywanych, których stan wskazuje na to, iż są to pojazdy wycofane z eksploatacji – dodaje przedstawicielka elbląskich strażników.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB