Piłka ręczna lepsza od piłki nożnej? Przykładem Elbląg

2019-08-19 08:34:07(ost. akt: 2019-09-18 12:43:37)
Futbol to sport numer jeden w Polsce, ale gdyby brać pod uwagę poziom, sukcesy i emocje, to piłka ręczna nie ma się czego wstydzić. Zalet szczypiorniaka jest wiele, a w Elblągu mają możliwość oglądania go na wyższym poziomie niż piłkę nożną.
Sporty drużynowe cieszą się zazwyczaj większą popularnością niż sporty indywidualne. Kolejność dyscyplin ustalana jest pod względem zasięgu, masowości, wpływów od reklamodawców i pieniędzy krążących w klubach i ligach. Najczęściej przy tego typu klasyfikowaniu zapomina się m.in. o poziomie rozgrywek, odnoszonych sukcesach i zaletach danego sportu.

Sukcesy Vive Kielce i reprezentacji Polski w piłce ręcznej

Dobrym porównaniem jest zestawienie piłki ręcznej i nożnej. Reprezentacja Polski w piłce ręcznej w XXI wieku odniosła kilka sukcesów, a dla futbolistów szczytem był ćwierćfinał mistrzostw Europy we Francji w 2016 roku. Podobnie sprawa wygląda z klubami piłki nożnej. Gdy wszyscy w kraju radują się, że polski klub doczłapał do fazy grupowej Ligi Europy, Vive Kielce walczy jak równy z równym np. z Barceloną, czy innymi europejskimi potęgami piłki ręcznej. W naszych klubach gra wielu reprezentantów swoich krajów, a rozgrywki ligowe są naprawdę ciekawe.

Elbląg – miejsce dla piłki ręcznej i piłki nożnej

Na nieco mniejszą skalę różnicę widzimy także w Elblągu. Dla piłkarzy nożnych Olimpii szczytem była gra na drugim poziomie rozgrywek w Polsce. Najlepszy wynik to ósme miejsce w 1987 roku. W nowym sezonie awans na zaplecze Ekstraklasy jest także podstawowym celem zespołu. Drużyna trenera Adama Noconia udanie rozpoczęła rozgrywki, plasując się na samym szczycie II ligi. Dla porównania klub piłki ręcznej kobiet – Start Elbląg – regularnie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. To jeszcze nic, bo szczypiornistki to wielokrotne medalistki mistrzostw Polski w piłce ręcznej, a w latach 1992 i 1994 sięgały po mistrzowski tytuł. Także w Pucharze Polskim panie ze Startu radziły sobie dobrze, bo trzykrotnie sięgały po to trofeum (1993, 1994, 1999). Chociaż najlepszy okres piłkarek ręcznych przypadał na lata 90., to i tak prezentują one wyższy poziom niż panowie kopiący piłkę.

Zalety trenowania i gry w piłkę ręczną

Sukcesy to jedno, poziom rozgrywek to drugie, ale trenerzy od lat podkreślają wiele zalet gry w piłkę ręczną. Same mecze są widowiskowe, zacięte i pada wiele bramek. Gra jest szybsza i bardziej kontaktowa, dzięki czemu nie ma zbyt wielu przestojów i kibicom trudno oderwać oko od wydarzeń na boisku. W porównaniu z piłką nożną mecz nigdy nie skończy się bezbramkowo. Stwierdzono też, że piłkarze ręczni są sprawniejsi fizycznie i bardziej zwinni niż piłkarze nożni. Trenowanie piłki ręcznej ma wiele plusów. Ten rodzaj gry angażuje wszystkie partie mięśni oraz uczy współpracy. Trening szczypiorniaka pomaga zwiększyć kondycję, koncentrację, zwinność, jak również poprawia wydolność organizmu, bo tak jak wspominaliśmy, intensywność gry jest wysoka. Co ważne dla osób chcących uprawiać ten sport, piłka ręczna to gra dla wszystkich. I dla niskich, i dla wysokich. W koszykówce liczy się wzrost, w piłce ręcznej- zapał i chęć. Dlatego bardzo dobrze, że w wielu polskich szkołach stawia się na ćwiczenie piłki ręcznej na lekcjach z wychowania fizycznego. To zaprocentuje nie tylko na zawodowych boiskach.


Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.