Poniedziałek, 17 lutego 2020. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Kapsuła czasu na 700-lecie wsi Kronin

2019-08-19 11:53:38 (ost. akt: 2019-08-19 12:38:26)

Autor zdjęcia: Barbara Nowak

700 lat istnienia niewątpliwie jest bardzo długim okresem. W dodatku okrągła rocznica zachęca do szczególnie ciekawego jej obchodzenia. Tym szlakiem podążyła właśnie wieś Kronin.

W minioną sobotę 17 sierpnia mieszkańcy Kronina obchodzili jubileusz 700-lecia swojej miejscowości. Pierwsza wzmianka o wsi Kronin pojawiła się w 1319 r.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta odprawiona na placu rekreacyjnym w Kroninie przez ks. dr Karola Dąbrowskiego proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej. Po mszy historyk Lech Słodowik przedstawił rys historyczny miejscowości. Kolejnym punktem programu było odsłonięcie okolicznościowego głazu. Po części oficjalnej sołtys Alina Odżga i Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski zaprosili mieszkańców Kronina i gości do wspólnej zabawy. Pani sołtys wraz mieszkańcami przygotowali liczne konkursy dla najmłodszych z atrakcyjnymi nagrodami. Imprezę uatrakcyjniły występy zespołu Pasłęczanie i Kapeli Sztama.

Obchody rocznicy nie rozpoczęły się jednak w dniu 17 sierpnia. A mianowicie już 14 dnia owego miesiąca, kiedy to w obecności Burmistrza Pasłęka dr. Wiesława Śniecikowskiego oraz Sołtys Sołectwa Kronin Pani Aliny Odżgi zakopano przy kamieniu upamiętniającym 700-lecie wsi Kronin kapsułę czasu. Kapsuła czasu zawiera list o życiu i pracy mieszkańców Kronina w dniu dzisiejszym z podpisami mieszkańców wsi oraz film nagrany przez Barbarę Nowak i Jerzego Miąskowskiego, który pokazuje wieś Kronin taką jaka teraz jest, życie i pracę ludzi oraz wywiady z mieszkańcami.

Źródło: UM Pasłęk / opr. MR

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB